Κ20: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 4-3

Της ανατροπής… – Άμυνες που …έμπαζαν – Επτά γκολ οι επιθετικοί – Ο Αποστόλου έδωσε τη νίκη

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η ομάδα Νέων Κ20 του Πανιώνιου, καθώς επικράτησε με 4-3 της αντίστοιχης του Πλατανιά, στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Γλυφάδας, για τη 14η αγωνιστική, του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Τα επτά γκολ, οι ανατροπές στο σκορ, ο Αμαραντίδης για τον Πλατανιά και ο Αποστόλου (που ήρθε από τον πάγκο), για τον Πανιώνιο, ήταν τα σημεία του σημερινού ματς, που κράτησαν έντονο το ενδιαφέρον των φιλάθλων.

Ο Πλατανιάς προηγήθηκε με 0-2, ο Πανιώνιος στη συνέχεια πέτυχε τρία γκολ και μπήκε μπροστά στο σκορ με 3-2, ο Πλατανιάς ισοφάρισε σε 3-3 και στο φινάλε ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με 4-3.

Στο 38′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αμαραντίδης με κεφαλιά έγραψε το 0-1, και στο 43′ πάλι ο Αμαραντίδης με πλασέ έκανε το 0-2!

Ο Αποστόλου μπήκε στην επανάληψη ως αλλαγή στη θέση του Καλαμάρη και στο 46’ με ατομική του ενέργεια, μείωσε σε 1-2, ενώ στο 57′ ο Σουσώνης ισοφάρισε το 2-2.

Στο 70′ ο Μαχαίρας ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο με 3-2. Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα (71’) ο Πλατανιάς ισοφάρισε σε 3-3 με το γκολ του Μαθιουδάκη!

Η χρυσή αλλαγή του Κοροπούλη, ο Αποστόλου ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στον Πανιώνιο, καθώς στο 84′ με νέα ατομική του ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό 4-3

Στο 89′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιαννικάκης, αφήνοντας τους Χανιώτες με 10 παίκτες, τη στιγμή που πίεζαν για την ισοφάριση..

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Νίκας, Ιωαννίδης (46′ Τσερεγκόφ), Καλαμάρης (46′ Αποστόλου), Γιαννής, Κουτσοποδιώτης, Αρσενίδης, Καραχάνας, Τσιντώνης, Μαχαίρας, Σουσώνης, Τσακιργιάννης (70′ Μπουσάι).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μανώλης Σκύβαλος): Πενταράκης, Βασιλάκης, Λάμτσε, Πουρτζιτίδης, Μαρκουλάκης, Σμυρλάκης, Τσακμάκης, Μαθιουδάκης, Αναστασόπουλος, Λέκας, Αντ. Αμαραντίδης. Έπαιξε και ο Γιαννικάκης.