Κ20: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ 0-0 [PHOTOS+VIDEOS]

Πήρε τον βαθμό και αγκάλιασε τον τίτλο ο ΠΑΟΚ

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, λόγω της βαθμολογικής σημασίας του, η Κ20 του ΠΑΟΚ έφυγε αήττητη από την έδρα του Παναθηναϊκού, με την λευκή ισοπαλία να της δίνει προβάδισμα τίτλου, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, αφού έχουν να δώσουν δύο θεωρητικά εύκολα ματς μέχρι τη λήξη της σεζόν! Ανεπανάληπτες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά για τους Ασπρόμαυρους που θα μπορούσαν να πάρουν το πρωτάθλημα από σήμερα αν ήταν πιο εύστοχοι και τυχεροί.

Ένα βήμα πριν από τον τίτλο απέχει ο ΠΑΟΚ, ο οποίος απέσπασε ισοπαλία 0-0 από τον Παναθηναϊκό Κ20 στο “Γεώργιος Καλαφάτης” και διατήρησε τη διαφορά των τριών βαθμών. Πλέον, ο Δικέφαλος έχει 70 βαθμούς έναντι 67 του Τριφυλλιού και χρειάζεται 4 βαθμούς, στα δύο τελευταία παιχνίδια της σεζόν με Πλατανιά και Λεβαδειακό, που θεωρητικά είναι εύκολα!

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Μπουζούκη, με του Φρατζέσκο και Ταράση να επιλέγουν τον Ξενόπουλο κάτω από τα δοκάρια, τους Οικονομόπουλο και Ντόκο στα άκρα της άμυνας, δίδυμο στα στόπερ τους Ζερβόπουλο και Μαυρομάτη, στα χαφ τους Θεοχάρη, Σκεντεράι και Αποστολάκη και τους Κουντουριώτη, Εμμανουηλίδη και Σέχου στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Τζοβάρα, με τους Γκαρσία και Σνάουτσνερ να επιλέγουν τον Σιαμπάνη κάτω από τα δοκάρια, τους Λύρατζη και Τσαούση στα άκρα της άμυνας, δίδυμο στα στόπερ τους Διαμαντή και Μιχαηλίδη, στα χαφ τους Μπαλογιάννη, Τσιγγάρα και Χατζηστραβό και τους Κόζακ, Μαρκόφσκι και Γκαργκαλατζίδη στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και πίεσε την εστία του Σιαμπάνη, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Το σκηνικό μεταβλήθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα και μετά την αλλαγή συστήματος από τον Φρατζέσκο, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει χώρους και να απειλεί στις καθυστερήσεις για πετύχει το “διπλό”.

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση αλλά να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις.

Οι πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά σε κανένα σημείο δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις τον Σιαμπάνη, ενώ κάτι ανάλογο είχαμε και από την πλευρά του ΠΑΟΚ. Μοιραία το πρώτο ημίχρονο  έληξε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ανέβηκε. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε τις γραμμές του και άρχισε να πιέζει για το γκολ, καθώς η νίκη ήταν μονόδρομος. Το τριφύλλι είχε την καλύτερη στιγμή του στο 59′, όταν ο Εμμανουηλίδης μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Σιαμπάνης απέκρουσε εντυπωσιακά και κράτησε όρθιο τον Δικέφαλο. Όσο περνούσε ο χρόνος ο ΠΑΟΚ άρχισε να βρίσκει όλο και περισσότερους χώρους στην κόντρα. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά θα μπορούσε να σκοράρει.

Αρχικά στο 88′ ο Κόζακ είχε δοκάρι, με τον Μαρκόφσκι να μην μπορεί να σκοράρει στην επαναφορά. Δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα ο Κόζακ έχασε τετ α τετ, με τον Ξενόπουλο να πραγματοποιεί εξ επαφής, μεγάλη απόκρουση.

Η λευκή ισοπαλία έδωσε την δυνατότητα στους παίκτες του Γκαρσία να διατηρήσουν το +3 από τους Πράσινους στην κούρσα της κορυφής της Super League και πλέον ο ΠΑΟΚ θέλει τέσσερις βαθμούς στα δύο εναπομείναντα, εντός έδρας παιχνίδια κόντρα σε Πλατανιά και Λεβαδειακό, για να κατακτήσει το τρόπαιο του πρωταθλητή.

Το ματς παρακολούθησαν αρκετοί θεατές, ενώ ανάμεσα τους ήταν  το προπονητικό τιμ της Εθνικής Νέων Γιάννης Γκούμας και Σπύρος Λιβαθηνός, αλλά και ο Γιώργος Καραγκούνης.

Η συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Οικονομόπουλος (82′ Δημήτρουλας), Ντόκο (65′ Παπαθανασίου), Ζερβόπουλος, Μαυρομάτης, Θεοχάρης, Σκεντεράι (72′ Σούλτσε), Αποστολάκης, Κουντουριώτης, Εμμανουηλίδης, Σέχου.

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Τσαούσης, Τσιγγάρας (74′ Μανιώτης), Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός (88′ Μουτζούρης), Κόζακ, Γκαργκαλατζίδης (67′ Δούμτσης), Μαρκόφσκι.