Κ20: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 4-1

Κυριάρχησε για μια ακόμη αγωνιστική το τριφύλλι – Φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα τους Βοιωτούς

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, πανηγύρισε η ομάδα Νέων Κ20 του Παναθηναϊκού, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 4-1 της αντίστοιχης ομάδας του Λεβαδειακού, στο παιχνίδι που έγινε το πρωί του Σαββάτου στο «Γ. Καλαφάτης», για τη 18η αγωνιστική, του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή σχεδόν σε όλο τον αγώνα, κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα και κατάφερε να πετύχει από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Οι πράσινοι είχαν καθαρίσει το ματς μέχρι το 53′ και εν συνεχεία ο Βαγγέλης Σάμιος μπόρεσε να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε παιδιά που δεν είχαν παίξει πολύ έως τώρα.

Μόλις στο 10’ ο Παπανικολάου, από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, έβγαλε ωραία ασίστ – λόμπα στον Θεοχάρη που κινήθηκε όμορφα στην πλάτη της άμυνας στην περιοχή και με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Στο ημίωρο ο Λεβαδειακός αντέδρασε και με καρφωτή κεφαλιά του Σαραντίδη στο 28’, ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 41′ ο Βαλμάς κινήθηκε από αριστερά και βρήκε ωραία με συστημένη σέντρα τον Ξεπαπαδάκη, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ  έβαλε πάλι το τριφύλλι μπροστά στο σκορ, με 2-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην  επανάληψη οι παίκτες του Βαγγέλη Σάμιου, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κόντρα στους σκληροτράχηλους παίκτες της Λειβαδιάς.

Μόλις στο 47’ ο Βαλμάς βγήκε οβερλάπ από αριστερά και έφθασε μέχρι την τελική γραμμή, όπου έδωσε την τελική πάσα στον Πίσπα, ο οποίος τελείωσε τη φάση με πλασέ, γράφοντας το 3-1.

Το κερασάκι έβαλε ο Μπουζούκης στο 53’, ο οποίος με σουτ από τα 25 μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Σάμιος): Ξενόπουλος, Ξηρός, Βαλμάς (71′ Σάμιος), Τριανταφυλλόπουλος, Ανδρέου, Θεοχάρης, Παπανικολάου, Αγγελόπουλος, Πίσπας, Μπουζούκης (71′ Μανιδάκης), Ξεπαπαδάκης (64′ Δημήτρουλας).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Λύτρας, Μερεντίτης, Βιθούλκας, Φώτος (83′ Σαλιάϊ), Δαρδαμάνης, Γεωργακόπουλος (79′ Παπαθεοδώρου), Ζιμπέρι, Μέσι, Πόρης, Νίκας, Σαραντίδης (64′ Λαμτσελάρι).