Κ20: ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΟΚ 0-2

Πέρασε εύκολα ο ΠΑΟΚ, από την έδρα του Ατρομήτου και πάτησε κορυφή – Τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά – Δεν …ακούμπησε μπάλα ο Σιαμπάνης και δεν φάνηκε «έλλειψη» Δημητρίου – Επέστρεψε υγιής ο Αηδονίδης – Αφηνιασμένοι… για τίτλο οι Ασπρόμαυροι

Μια από τις πλέον σημαντικές νίκες πανηγύρισε η ομάδα Νέων Κ20 του ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης του Ατρόμητου, στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Ρουφ, για την 26η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Πλέον ο Δικέφαλος του Βορρά πάτησε κορυφή εκμεταλλευόμενος την ήττα του Παναθηναϊκού από την ΑΕΚ στο Γαλάτσι.

Ο Ατρόμητος μπήκε με ενθουσιασμό στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει τους παίκτες του Δικεφάλου, οι οποίοι από το 10′ και μετά πήραν τα ηνία του αγώνα και άρχισαν να πιέζουν για το γκολ.

Αυτό ήρθε στο 26′, όταν ο Λύρατζης  από δεξιά, γύρισε για τον Χατζηστραβό, αυτός είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να σταματάει το πλασέ του, αλλά ο Γκαργκαλατζίδης στην επαναφορά δεν δυσκολεύτηκε να δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές του Γκαρσία κλείδωσαν την νίκη. Αυτή τη φορά η προσπάθεια ξεκίνησε από αριστερά, με τον Τζοβάρα να μπαίνει στην περιοχή και να δίνει την ασίστ στον Μαρκόφσκι, ο οποίος πλάσαρε για το 0-2.

Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου Γκαργκαλατζίδης και Μαρκόφσκι έχασαν από μία κλασσική ευκαιρία για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ, ενώ στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο ΠΑΟΚ κράτησε την κατοχή, ενώ σε κανένα σημείο δεν επέτρεψε στον Ατρόμητο να απειλήσει την εστία του Σιαμπάνη.

Έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε… εκδίκηση για την εντός έδρας ήττα του πρώτου γύρου από τους Περιστεριώτες, ενώ στις ευχάριστες ειδήσεις της ημέρες πρέπει να συμπεριληφθεί και η επιστροφή του Αηδονίδη στην αγωνιστική δράση μετά από ένα μεγάλο διάστημα απουσίας λόγω τραυματισμού.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σεροπιάν): Ιωαννίδης, Βιταλιώτης (67’ Νιτσάκης), Λώλος, Παπαδογιωργάκης, Στρούγκης, Ιμέρι, Χιλάι (46’ Ξενοπανάγος), Τσεκερίδης, Τριμμάτης, Λαζαρίδης, Χατζοβασιλάκης (83’ Αθανασίου).

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Σιαμπάνης, Λύρατζης, Τσαούσης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός (87′ Αηδονίδης), Γκαργκαλατζίδης (60′ Δούμτσης), Μαρκοφσκι (85′ Παπαδόπουλος Χ.), Τζοβάρας.