K20: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΕΚ 4-2 [PHOTOS+VIDEO]

«Πράσινο» το ντέρμπι! – «Καταιγίδα» τεσσάρων… γκολ – Μπήκε και «καθάρισε» ο «Ξε» – Ανατροπή στην… ανατροπή

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πανηγύρισε η ομάδα Νέων Κ20 του Παναθηναϊκού, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 4-2, της αντίστοιχης της ΑΕΚ, στο παιχνίδι που έγινε στις στο «Γ. Καλαφάτης» στο Κορωπί, για την εξ αναβολής 11η αγωνιστική, του Πρωταθλήματος K20 της Super League.

Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή σε όλο το ματς και προηγήθηκε στο σκορ, ενώ η ΑΕΚ έχοντας κάποιες «αναλαμπές» προσπαθούσε να κτυπήσει στην αντεπίθεση, πράγμα που το κατάφερε δύο φορές στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κάνοντας το 1-2. Στην επανάληψη ωστόσο οι  πράσινοι κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή και τις ευκαιρίες τους σε γκολ, κάνοντας κάτι παραπάνω από την ανατροπή, αφού έβαλαν άλλα τρία τέρματα για το τελικό 4-2.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Σάμιου άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη, ενώ στη συνέχεια δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, με σημαντικότερες δύο χαμένα τετατετ στο 25’ του Πίσπα και στο 27’ του Παπανικολάου.

Ωστόσο η Ένωση κατάφερε στο 43’να ισοφαρίσει με σουτ από δεξιά του Αντωνίου και να κάνει την ανατροπή στο 44’ με ανάποδο ψαλίδι του Βλαχομήτρου. Το 1-2 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του τριφυλλιού φάνηκε ότι μπήκαν να πάρουν το ματς και βγάζοντας πάθος και όμορφα ποδοσφαιρικά στοιχεία το κατάφεραν, ανταποκρινόμενοι με τον καλύτερο τρόπο στο δυνατό παιχνίδι των κιτρινόμαυρων.

Στο 68’ ο Αγγελόπουλος έπιασε από τα 30 μέτρα ένα εκπληκτικό σουτ, το οποίο κατέληξε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν εντός της εστίας του Παπαδόπουλου, ισοφαρίζοντας έτσι σε 2-2.

Στη συνέχεια ήρθε η σειρά του Ξεπαπαδάκη, ο οποίος «έφερε» την ανατροπή για το τριφύλλι. Ο 99άρης μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού, μπήκε στον αγώνα στο 71΄στη θέση του Θεοχάρη και τρία λεπτά αργότερα(74’), μετά από πάσα του Πίσπα, έγραψε με πλασέ το 2-3. Και δεν ήταν μόνο αυτό. Ο Ξεπαπαδάκης ήταν αυτός που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Παναθηναϊκού, καθώς ένα λεπτό μετά (75’), ο «Ξε» έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και έπιασε ένα ασύλληπτο σε ποιότητα σουτ, με τη μπάλα να καρφώνεται στα δίκτυα του Παπαδόπουλου, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-3.

Μέχρι την λήξη του ματς οι πράσινοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες για να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ. Στο 85′ το φάουλ του Μπουζούκη βρήκε δοκάρι και στην επόμενη φάση ο Πίσπας δεν σκόραρε σε  τετ α τετ. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία στο τέλος να μειώσει σε 4-3 με τον Αντωνίου, στην οποία όμως αστόχησε.

Το παιχνίδι από πλευράς Παναθηναϊκού παρακολούθησαν οι Τάκης Φύσσας, Νίκος Λυμπερόπουλος και Σπύρος Μαραγκός. Tο δεύτερο μέρος παρακολούθησε και ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Από πλευράς ΑΕΚ το ματς είδαν ο Αλεχάντρο Ντε Μπαρτόλο, ο Τόνι Σαββέφσκι, ο Μπάμπης Ζελενίτσας και ο  Χρήστος Σίσκος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Βαλμάς, Ντόκο, Τριανταφυλλόπουλος (46′ Μαυρομάτης), Ζερβόπουλος, Θεοχάρης (71′ Ξεπαπαδάκης), Παπανικολάου (53′ λ. τρ. Κουντουριώτης), Αγγελόπουλος, Πίσπας, Μπουζούκης, Εμμανουηλίδης.

ΑΕΚ: Παπαδόπουλος, Ασπρογιάννης, Γιαννούτσος, Λουκάς, Τσιβελεκίδης, Γεωργαμλής (77′ Γιούσης) Αντωνίου, Λίτσι (83′ Μπάμπης) Σπηλιώτης (80′ Γιάντομ) Τσέλιος, Βλαχομήτρος.

ΑΕΠ ΗΡΑΚΛΗΣ-Α.Ο.Κ.
Οι αγώνες “Α.Ε.Λ. –Π.Α.Ο.Κ.”, “Α.Ο. ΞΑΝΘΗ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ” και “Α.Ε.Π. ΗΡΚΑΛΗΣ – Α.Ο.Κ.” αναβάλλονται σε συνέχεια αποδοχής αιτημάτων και θα ορισθούν εκ νέου από τη Διοργανώτρια Αρχή.