Κ19: ΞΑΝΘΗ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

Διπλή ανατροπή η Ξάνθη και τρίποντο με …τριάρα – Κακή άμυνα ο Παναθηναϊκός, δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ του σκορ – Ο Φάκης με δύο γκολ καθάρισε τη νίκη για την Ξάνθη

Τη νίκη με 3-2 πανηγύρισε η ομάδα Νέων Κ19 της Ξάνθης, επί της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού, στο παιχνίδι που έγινε στο αθλητικό της κέντρο στα Πηγάδια για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική, του πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αρκετές φάσεις και πέντε γκολ οι παίκτες του Κώστα Μπεδρελή έκαναν την ολική ανατροπή στο β’ μέρος κι έφτασαν στο τελικό 3-2.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ μόλις στο 8′ με πλασέ του Τζαβίδα με την Ξάνθη να αντιδρά και να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 20′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δουλγέρη.

Στο 19′ το Τριφύλλι πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ καθώς ο Παπαδόπουλος με σουτ έγραψε το 1-2 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Φάκης καθάρισε την υπόθεση νίκη για την Ξάνθη, καθώς ισοφάρισε αρχικά στο 65′ σε 2-2 και στο 83′ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Έτσι η Ξάνθη έφτασε στους 28 βαθμούς ξεπερνώντας το σημερινό της αντίπαλό, που έμεινε στους 27.

ΞΑΝΘΗ (Κώστας Μπεδρελής): Γκάρας, Κακουλίδης (57′ Τριανταφύλλου), Λεωντσάκος, Τενεκές, Γιανναράκης, Φάκης, Σουλεϊμάν, Τσάπαρης, Δουλγέρης (82′ Γκασιμπαγιατζίδης), Τσιλιγγίρης (52′ Γράβας), Γκατζόγιας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ζωγραφάκης, Καραγιάννης, Σπίνος, Σερπέζης, Ηλιάδης (69′ Σαμαράς), Αθανασακόπουλος, Παπαδόπουλος (59′ Σκεντεράι), Τζαβίδας (81′ Σούλτσε), Σερπέζης.