Κ19: ΞΑΝΘΗ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-4

Τεσσάρα ο Παναθηναϊκός, υπό το βλέμμα του Ρόκα

Νικηφόρα πέρασε από την Ξάνθη η ομάδα Κ19 του Παναθηναϊκού καθώς επικράτησε με 4-1 της αντίστοιχης της Ξάνθης, στο παιχνίδι που έγινε στα Πηγάδια, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 8′ όταν μετά από ασιστ του Αθανασακόπουλου, ο Καλομοίρης με πλασέ έκανε το 1-0.

Η Ξάνθη ισοφάρισε στο 28′ με τον Κοτόπουλο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια άστοχη έξοδο του Χριστογεώργου και πλάσαρε από κοντά για το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 37′ με πέναλτι που κέρδισε ο Σούλτσε και εκτέλεσε εύστοχα ο Ηλιάδης. Το 1-2 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός προσπάθησε και κατάφερε να “κλειδώσει” τη νίκη. Ετσι στο 69′ ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το φάουλ ο Στεπάνοβιτς δεν έκανε σωστό υπολογισμό και ο Σούλτσε από κοντά πλάσαρε, γράφοντας το 1-3 και πετυχαίνοντας το δέκατο φετινό του γκολ.

Στο 84΄ο Καλομοίρης έκανε ενέργεια από δεξιά, έδωσε ασίστ στο Νιάρχο και αυτός με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Το ματς παρακολούθησε ο τεχνικός διευθυντής της πρώτης ομάδας του Παναθηναϊκού Τσάβι Ρόκα.

ΞΑΝΘΗ: Στεπάνοβιτς, Μανίσογλου, Τσιεγγελίδης (87′ Γκασιμπαγιατζίδης), Νιαζήφογλου, Τενεκές, Παπαδόπουλος (80′ Μάρκου), Μπάκος (87′ Πλατσιώτας), Λεωντσάκος, Φάκης, Ιωακειμίδης (77′ Μαυροκέφαλος), Κοτόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χριστογεώργος, Σαμαράς, Σαντικάι, Σπίνος, Καραγιάννης, Ηλιάδης, Μαυρουδής (79′ Καρβούνης), Αθανασακόπουλος (86′ Τουρκοχωρίτης), Σερπέζης (86′ Λιούμης), Καλομοίρης (86′ Λιακόπουλος), Σούλτσε (70′ Νιάρχος).