Κ19: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 5-1

Σαρωτικός ο ΠΑΣ Γιάννινα – Σόου του Αλέξανδρου Λώλη, με 4 ασίστ και 1 γκολ – Μίνα και Φερεντίνος από 2 τέρματα

Καταιγιστική ήταν η ομάδα Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 5-1 της αντίστοιχης του Παναιτωλικού, στο παιχνίδι που έγινε στο Αθλητικό Κέντρο Epirus, για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Πρωταγωνιστής ο Αλέξανδρος Λώλης, ο οποίος με 4 ασίστ και 1 γκολ υπέγραψε την εμφατική νίκη των Ηπειρωτών.

Ο ΠΑΣ έκανε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο, έβγαλε ένταση και διάθεση και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν στο έπακρο.

Μόλις στο 5’ από εκτέλεση κόρνερ του Λώλη, ο Μίνα πήρε στην καρδιά της άμυνας την κεφαλιά και έκανε το 1-0!

Στο 18’ από ωραίο «τσίμπημα» της μπάλας από τον Λώλη, ο Μίνα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εύστοχα από θέση τετ-α-τετ για το 2-0!

Στο 31’ ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη καλή του στιγμή, όταν ο Τσακνής είδε την μπάλα να του στρώνεται από κόντρες και με συρτό σουτ σημάδεψε τη ρίζα του δεξιά δοκαριού του Βρακά.

Ο ΠΑΣ στο αμέσως επόμενο λεπτό (32’) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Κάθετη πάσα του Φερεντίνου για τον Λώλη, ιδανικό τελείωμα από τον νεαρό άσο και εύκολα το τρίτο γκολ!

Στο 44’ καταπληκτική ασίστ με εξωτερικό φάλτσο του Λώλη στον Φερεντίνο, ο διαιτητής σωστά άφησε το πλεονέκτημα στο φάουλ που έγινε στον Λώλη και ο Φερεντίνος με διαγώνιο πλασέ σημείωσε το 4-0!

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ συνέχισε αρχικά με τον ίδιο ρυθμό και στο 53’ με έξοχη ενέργεια ο Λώλης έφυγε από αριστερά, γύρισε την μπάλα παράλληλα στην εστία και ο Φερεντίνος απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 5-0!

Άμεση, όμως, η απάντηση του Παναιτωλικού αυτή τη φορά, όταν στο 54’ με ωραίο σουτ του Νικολάου, δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Βρακάς, καθώς η μπάλα πήγε ψηλά στη δεξιά του γωνία και 5-1.

Από το 60’ και μετά ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τους δύο προπονητές να ξεκινάνε τις αλλαγές τους, οπότε χάθηκε λιγάκι η «χημεία» και ο ρυθμός.

Τελευταία φάση του ματς ήταν στο 86’ το σουτ του Βασίλα, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Βρακά.

Να σημειωθεί ότι λόγω τιμωρίας του κ. Αγγέλη στον πάγκο κάθισε ο Νίκος Μπαδήμας, ενώ στον αντίπαλο πάγκο ήταν ο Λουτσιάνο Ντε Σόουζα, που στο πρωτάθλημα της Super League ανδρών είχε βρεθεί ως υπηρεσιακός προπονητής στον πάγκο της ομάδας του Αγρινίου στο 0-0 του Α’ γύρου.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βρακάς, Πήλιος Ρίζος, Τσιούτσιος, Ντόντης, Τσέλιος, Φερεντίνος, Κύρκος, Μίνα, Γροσδάνης, Λώλης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Καρβέλης, Θεοδώρου, Σορόβος, Παπανικόπουλος, Σαράκης, Κρανιώτης, Βασίλας, Νταβάνος, Λαζαρίδης, Τρομπούκης, Τσακνής.