Κ19: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-1 [VIDEOS]

Νίκη με ανατροπή ο Ολυμπιακός – «Ελαμψαν» Ξενιτίδης και Μαρτίνης – Αφιέρωσαν όλα τα γκολ στον τραυματία Κωστανάσιο οι ερυθρόλευκοι – Κατέρρευσε… στη επανάληψη ο Παναθηναϊκός – Έμεινε στη 5η θέση, στη βαθμολογία

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η ομάδα Νέων Κ19 του Ολυμπιακού καθώς στο ντέρμπι των «αιωνίων» επικράτησε με 3-1 της αντίστοιχης ομάδας του Παναθηναϊκού, στο παιχνίδι που έγινε στις προπονητικές εγκαταστάσεις των Πειραιωτών στο Ρέντη, για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Από ένα ημίχρονο είχε η κάθε ομάδα. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος και κατάφερε να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ και στη συνέχεια έχασε κάποιες πολύ σημαντικές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ.

Στην επανάληψη ωστόσο υπήρχε μόνο ο Ολυμπιακός στο γήπεδο, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ σε δεκατέσσερα λεπτά. Ισοφάρισε άμεσα και κατάφερε να πετύχει και άλλα δύο γκολ και να πάρει μια καθαρή νίκη, απέναντι στην ομάδα του τριφυλλιού, που ουσιαστικά «δεν μπήκε» στο γήπεδο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν παράλληλα τρεις ακόμα πολύ καλές στιγμές για να φτάσουν το δείκτη του σκορ υψηλότερα, ενώ οι πράσινοι σε όλο το β’ μέρος απείλησαν μόνο σε μια φάση στο φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μόλις στο 6′ όταν μετά από κόρνερ του Αθανασόπουλου, ο Ζερβόπουλος πήδησε ψηλότερα από όλους πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 0-1.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 51′ όταν ο Ξενιτίδης εκμεταλλεύτηκε στο χώρο του κέντρου το λάθος των Σκεντεράι  – Παρασκευόπουλου έκλεψε τη μπάλα και πλάσαρε τον Χριστογεώργο για το 1-1.

Στο 67′, ο Μαρτίνης έβγαλε ωραία σέντρα από αριστερά και ο  Ξενιτίδης που καραδοκούσε στην περιοχή ολοκλήρωσε την ανατροπή πλασάροντας εύστοχα, γράφοντας έτσι το 2-1.

Στο 71′ ο Μαρτίνης σφράγισε τη νίκη για τους Πειραιώτες, βάζοντας το… κερασάκι στην τούρτα, με ένα σουτ από τα 40 μέτρα, στο οποίο άφησε άναυδο τον Χριστογεώργο, ο οποίος ευθύνεται για τη μη αντίδραση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι όλα τα γκολ, οι παίκτες των ερυθρολεύκων τα αφιέρωσαν και τα  πανηγύρισαν στο μέρος που βρισκόταν (εκτός του τεραίν) ο  Κωστανάσιος, ο οποίος την περασμένη Πέμπτη υπέστη ρήξη χιαστών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ρικάντο Πέρες): Καραργύρης, Τσαβός, Ράμα, Πέιος (81’ Γκοτζαμανίδης), Μαρτίνης, Ξενιτίδης, Νεοφυτίδης, Φέκκας, Μαρίνος (81’ Γλυνός), Βοΐλης, Μπουλάρι (62’ Σουρλής).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Παπαθανασίου, Παρασκευόπουλος (60′ Μανιδάκης), Καραγιάννης, Ζερβόπουλος, Σκεντεράι, Τζαβίδας (81′ Σαντικάι), Καλομοίρης (46′ Παπαδόπουλος), Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Ζαγαρίτης.