Κ19: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-0

Δύσκολο τρίποντο ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα – Ο Τζολάκης “κατέβασε” ρολά – Εξαιρετική εμφάνιση ο Αστέρας

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε με 1-0 της αντίστοιχης του Αστέρα Τρίπολης, στο παιχνίδι που έγινε στο Ρέντη, για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Βοΐλης με ωραία προσπάθεια, με τον Τζολάκη να είναι εκ των πρωταγωνιστών, αφού σε πολλές περιπτώσεις βγήκε νικητής απέναντι στους επιθετικούς των Αρκάδων.

Ο Ρικάρντο Πέρες, παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια και από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα, τους Κεραμίδα, Κατσογιάννη, Γκοτζαμανίδη, Μαρτίνη. Στο κέντρο ήταν οι Νεοφυτίδης και Νικόλης, ενώ η τριάδα πίσω από τον προωθημένο Βοΐλη, αποτελούνταν από τους Μαρίνο, Σουρλή και Φέκκα.

Στο πρώτο μέρος, ο Τζολάκης χρειάστηκε να επέμβει σε δύο περιπτώσεις, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο βρήκαν το γκολ το οποίο έκρινε τον αγώνα. Στο 65ο λεπτό, ο Βοΐλης έφερε με ωραίο τρόπο μπροστά του την μπάλα και πλάσαρε ιδανικά τον Χριστοδούλη για το 1-0!

Ο Τζολάκης ήταν και πάλι εκεί όταν έπρεπε, σταματώντας δις τον Θεοδωρίδη, στο 84’ και στο 90’, με εξαιρετικές επεμβάσεις.

Η ομάδα του Αστέρα δημιούργησε και έχασε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν τα κατάφερε. Έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Κεραμίδας, Κατσογιάννης, Γκοτζαμανίδης, Μαρτίνης, Νεοφυτίδης, Νικόλης (Ντόι 86’), Φέκκας (Αρσενίδης 56’), Σουρλής, Μαρίνος (Λιάτσος 86’), Βοΐλης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Χριστοδούλης, Κάρδαρης, Χριστόπουλος (70′ Παπαγεωργίου), Ζορμπάς, Σωτηράκης, Τανουσάι, Μιχόπουλος, Alagbe, Ali Baba, Κανελλόπουλος, Θεοδωρίδης.