Κ19: ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΕΛ 2-1 [VIDEO]

Τρίποντο με ανατροπή ο Αστέρας – Πρωταγωνιστής ο Τζίμας, που πέτυχε και τα δύο γκολ των Αρκάδων

Η ομάδα Κ19 του Αστέρα Τρίπολης ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και επικράτησε με 2-1 της αντίστοιχης ομάδας της Α.Ε.Λ., στο παιχνίδι που έγινε στο βοηθητικό γήπεδο του «Θ. Κολοκοτρώνης»,  για τη 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Ο Αστέρας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και μάλιστα απείλησε με καλύτερη στιγμή το σουτ του Θεοδωρίδη στο 18′, που απέκρουσε δύσκολα ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του ματς στο 24′ με τέρμα που σημείωσε ο Ζαχαράκης, αλλά οι κιτρινομπλέ αντέδρασαν.

Είχαν χαμένο τετ α τετ του Ali Baba, γκολ με κεφαλιά του Τζίμα που ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ωστόσο βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο 40′ με ωραία προσπάθεια και σουτ του Τζίμα στη δεξιά γωνία της εστίας της Λάρισας. Το 1-1ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Αρκάδες συνεχίζουν να δημιουργούν ευκαιρίες. Μάλιστα, στο 71′ ο Τζίμας είχε κεφαλιά στο δοκάρι. Ο σκόρερ και του πρώτου τέρματος, όμως, ήταν πραγματικά σε πολύ καλή ημέρα. Έτσι, λίγα λεπτά αργότερα, στο 75′, ο Ali Baba έκανε την σέντρα και ο Τζίμας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.

Στη φάση του δεύτερου γκολ του ΑΣΤΕΡΑ τραυματίστηκε στον ώμο ο τερματοφύλακας της Α.Ε.Λ. Στράτος Μυσιρλής, κι έτσι οι φιλοξενούμενοι που είχαν κάνει και τις τρεις αλλαγές αναγκάστηκαν στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα να αγωνιστούν με δέκα ποδοσφαιριστές.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Χριστοδουλής, Κάρδαρης, Γουσέτης (65′ Παπαδόπουλος), Γλυνός, Χριστόπουλος, Τανουσάι, Μούγιος (59′ Μιχόπουλος), Κανελλόπουλος, Ali Baba, Τζίμας, Θεοδωρίδης (83′ Ματθαίου).

ΑΕΛ: Αναμένεται