Κ19: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-1 [VIDEO]

Επιστροφή στις νίκες ο ΠΑΟΚ που πήρε το ντέρμπι – Πρώτη ήττα η ΑΕΚ – Με 10 παίκτες η Ένωση από το 63′ – Ο Πανίδης το γκολ

Επιστροφή στις νίκες για την Κ19 του ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 1-0 της αντίστοιχης της ΑΕΚ, στο παιχνίδι που έγινε στο δημοτικό γήπεδο Γαλατσίου, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Ο ΠΑΟΚ, μετά από δύο σερί ισοπαλίες με Ατρόμητο και Άρη, κατάφερε και έφυγε με το τρίποντο από την Αθήνα.

Το παιχνίδι ήταν δύσκολο εξ ορισμού, γεγονός που αποδείχθηκε και εντός γηπέδου. Η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφυγαν με το τρίποντο, σε μία όμορφη αναμέτρηση με πολλές φάσεις και καλό ρυθμό.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν καλά στο παιχνίδι και ξεκίνησαν από τα πρώτα λεπτά να απειλούν την αντίπαλη εστία. Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 14′, όταν ο Πανίδης έκανε το 0-1 με κοντινό σουτ, μετά την απόκρουση του Θεοχάρη στο αρχικό πλασέ του.

Στο 35’ η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Τσιγγάρα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά ο διαιτητής Τσατσούλης δεν το καταλόγισε.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους, αλλά η άμυνα του Δικεφάλου δεν επέτρεψε να δημιουργηθούν κίνδυνοι.

Στο 63′ η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες, όταν μετά από μπαλιά του Τζόλη στον Γαϊτανίδη, ο τελευταίος πέρασε τον τερματοφύλακα της Ένωσης Θεοχάρη κι αυτός τον ανέτρεψε για να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αν και με παίκτη λιγότερο, η ΑΕΚ πίεσε και έφτασε σε δύο μεγάλες ευκαιρίες, στο 91’ με τον Κοσίδη που σούταρε άουτ και στο 92’ με τον Αρβανίτη, που έπιασε γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή με τον Ταλιχμανίδη να κάνει σπουδαία επέμβαση και να κρατάει το μηδέν για την ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ εστιάζει πλέον την προσοχή του στη μάχη της Τετάρτης κόντρα στην Μποχίμιαν για το UEFA Youth League.

ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας, Αρβανίτης, Καραβίδας, Ποζατζίδης, Μπότος (70’ Κοσίδης), Μάρκου (65’ Καλούδης), Ρουκουνάκης (70’ Κώτσιος), Χριστόπουλος (83’ Κορομηλάς), Τσέλιος (46’ Δημητρίου), Μαχαίρας.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Γιάξης, Παναγιώτου, Καλουτσικίδης, Τάχατος (67′ Τσοπούρογλου), Τσιγγάρας (90+2′ Θεοδωρίδης), Σαλαμούρας, Τζόλης, Γαϊτανίδης (84′ Πιπιλιάρης), Πουρναράς (46′ Γρόσδης), Πανίδης (67′ Κούτσιας).