K19: ΑΕΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-4 [VIDEO]

Οι “τρύπιες” άμυνες και οι καλές επιθετικές ενέργειες έκλεψαν την παράσταση – Τεσσάρα ο Παναθηναϊκός ο οποίος έβαζε γκολ, αλλά έπασχε αμυντικά – Πολυδιαφημισμένοι νεαροί παίκτες, αλλά με λιγοστές προοπτικές

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η ομάδα Κ19 του Παναθηναϊκού, καθώς επικράτησε με 4-2 της αντίστοιχης ομάδας της ΑΕΚ των πολλών απουσιών, στο παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου, για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Η ΑΕΚ μπήκε στο αθηναϊκό ντέρμπι με πολλές απουσίες (Μαχαίρας, Αρβανίτης, Ρουκουνάκης, Χριστόπουλος) με μόνο 16 διαθέσιμους ποδοσφαιριστές και με μια ομάδα ηλικιακά πολύ μικρή σε σχέση με τον αντίπαλο. Μόνο οι Σταμούλης, Καραβίδας, Σαρδέλης, και Ποζατζίδης είναι γεννημένοι πριν το 2002.

Από την άλλη οι Νέοι του Παναθηναϊκού κατάφεραν και ξεπέρασαν το ισόπαλο αποτέλεσμα του ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟΚ την προηγούμενη αγωνιστική και νίκησαν τη …μισή ΑΕΚ.

Η Κ20 του τριφυλλιού είναι “υποχρεωμένη” να κάνει αψεγάδιαστη πορεία έως το φινάλε του πρωταθλήματος ώστε να διατηρήσει ελπίδες της για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού μπήκαν στο παιχνίδι με γκολ από τα …αποδυτήρια, μιας και στο 35ο δευτερόλεπτο άνοιξαν το σκορ με τον Καλομοίρη ο οποίος έκλεψε τη μπάλα από τον Κάτσικα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1!

Η ομάδα του Ηλία Καλοπήτα αντέδρασε και έχασε στο 16′ τη μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Δημητρίου και απόκρουση του Χριστογεώργου.

Ωστόσο στο 20ό λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ των πράσινων όταν ο Σερπέζης έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, έδωσε στον Καλομοίρη και αυτός γύρισε στον Αθανασακόπουλο που με πλασέ πέτυχε το 0-2.

Η ΑΕΚ ωστόσο κατάφερε να απαντήσει άμεσα. Οι «κιτρινόμαυροι» κυνήγησαν το γκολ και μείωσαν στο 22′ σε 1-2 με σουτ του Σαρδέλη μετά από ασίστ του Κάτσικα.

Όμως ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος επιθετικά και δεν σκόπευε να αφήσει βαθμούς. Στο 31’ ο Σερπέζης με συρτό σουτ σημείωσε το 1-3, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Μαυρουδής βρέθηκε κοντά στο 1-4, όμως ο  Θεοχάρης μπλόκαρε την προσπάθειά του.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, η Ένωση κατόρθωσε να μπει ξανά στο παιχνίδι, αφού μείωσε σε 2-3 πάλι με γκολ του Σαρδέλη, μετά από κάθετη πάσα του Τσαρούχα στον Κάτσικα και νέα ασίστ του στον σκόρερ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ στάθηκε άτυχη αφού στο 51’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τσαρούχα ωστόσο ο Παναθηναϊκός που μπήκε καλά στο δεύτερο μέρος σκόραρε στο 52’ όταν  σε αντεπίθεση, ο Σερπέζης γύρισε στον Ηλιάδη και αυτός με όμορφο πλασέ έγραψε το 2-4.

Στη συνέχεια χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Η Ένωση προσπάθησε να «επιστρέψει» και έχασε ευκαιρίες στο 53′ με τον Σταμούλη και στο 83’ με τον Σαρδέλη, των οποίων τα σουτ του απέκρουσε ο Χριστογεώργος.

Στο 91′ ο Κώστας Καραβίδας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Γενικά διαπιστώθηκε για άλλη μια φορά ότι υπάρχουν και στις δύο ομάδες πολυδιαφημισμένοι από τα ΜΜΕ νεαροί παίκτες, οι οποίοι τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο έχουν λιγοστές προοπτικές, για να αγωνιστούν με τις αντρικές ομάδες των συλλόγων τους.

Από μία κίτρινη κάρτα είδαν οι Κορομηλάς (ΑΕΚ) Μαυρουδής, Σπίνος, Σερπέζης (Παναθηναϊκός). Δύο κίτρινες κάρτες (κόκκινη) είδε ο Καραβίδας (ΑΕΚ).

ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Λιωνής (80’ Τόλιος), Κώτσιος, Καραβίδας, Ποζατζίδης, Σαρδέλης, Δημητρίου, Κάτσικας (87’ Μαντζουρανάκης), Τσαρούχας (66’ Κορομηλάς), Σταμούλης, Κοσίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συκαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Ζαγαρίτης (17’ Ηλιάδης), Καραγιάννης, Σπίνος, Μαυρουδής (76’ Τζαβίδας), Σαμαράς (57’ Σαντικάι), Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Καλομοίρης (76’ Νιάρχος), Σούλτσε.