Κ17: Πρωταθλητής Ελλάδος ο Ολυμπιακός, επικράτησε του Παναθηναϊκού στα πέναλτι!

Η Κ17 του Ολυμπιακού επικράτησε με 4-3 στην διαδικασία των πέναλτι της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού (0-0 η κανονική διάρκεια και 1-1 η παράταση) στον τελικό του πρωταθλήματος και κατέκτησε τον τίτλο.

Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, προηγήθηκαν στο 98’ όμως δύο λεπτά πριν το φινάλε του έξτρα χρόνου ισοφαρίστηκαν και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι ερυθρόλευκοι ήταν πιο τυχεροί και επικράτησαν με 4-3 κατακτώντας το πρωτάθλημα για δεύτερη σερί φορά και πέμπτη συνολικά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση όμως δεν κατάφερε να απειλήσει. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός αφού πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να ισορροπήσει και στο 13’ δημιούργησε και έχασε την πρώτη του μεγάλη και μάλιστα διπλή ευκαιρία στο ματς. Ο Βαγιανίδης έκανε το γύρισμα, ο Σαμαράς από το ύψος του πέναλτι έπιασε το σουτ όμως ο Καραργύρης αρχικά απέκρουσε και στη συνέχεια ο Σερπέζης δεν βρήκε στόχο.

Η πρώτη αξιόλογη φάση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 20’ όταν ο Μπουλλάρι σούταρε μέσα από την περιοχή από πλάγια θέση όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 26’ οι πράσινοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Σερπέζης μετά από σέντρα του Σαμαρά έπιασε την κεφαλιά από πολύ καλό σημείο όμως έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν και πάλι για τον Παναθηναϊκό όταν στο 43’ ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε συρτά το φάουλ όμως ο Μαυρουδής δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Κλασικές ευκαιρίες στην επανάληψη για τον Παναθηναϊκό αλλά… παράταση!

Το πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης κύλησε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να συνεχίσουν να είναι ανώτερο όμως τον Ολυμπιακό να δείχνει βελτιωμένο πρόσωπο. Έτσι, φτάσαμε στο 65’ όταν οι πράσινοι «άγγιξαν» το γκολ όταν σε σέντρα του Αλεξανδρόπουλου, ο Τζαβίδας έκανε τη κίνηση και το πλασέ, με τη μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Καραργύρη.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση όταν ο Μπουλάρι έκανε το σουτ μετά από γύρισμα όμως ο Χατζηγιαννάκης μπλόκαρε σταθερά.

Στο 80’ ήταν η σειρά του Καραργύρη να σώσει την ομάδα του όταν απέκρουσε εντυπωσιακά το πολύ ωραίο σουτ του Ηλιάδη.

Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι το 90’ δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Γκολ για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα της παράτασης!

Μόλις τέσσερα λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή στο έξτρα μισάωρο, οι παίκτες του τριφυλλιού κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Αθανασακόπουλος μετά από ωραίο γύρισμα του Ζαγαρίτη μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να απαντήσουν όμως μοναδική απειλή τους στο πρώτο τέταρτο ήταν μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεωργαντή που απομάκρυνε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού.

Ισοφάριση δύο λεπτά πριν το φινάλε!

Πάνω που όλα έδειχναν ότι οι μικροί του Παναθηναϊκού θα κατάφερναν να επικρατήσουν του αντιπάλου τους στην παράταση ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Έτσι, στο 118’ οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια όταν ο Γεωργαντής μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε στον Μπουλάρι που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 1-1 έμεινε ως το τέλος της παράτασης και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί οι παίκτες του Ολυμπιακού στάθηκαν πιο τυχεροί και κατάφεραν να αστοχήσουν μόλις σε ένα πέναλτι σε αντίθεση με εκείνους του Παναθηναϊκού που αστόχησαν σε δύο και έτσι κατέκτησαν τελικώς τον τίτλο του πρωταθλητή.