Κ17: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1

Νίκη …final four για το τριφύλλι – Πάντα κορυφή ο Παναθηναϊκός, στο +1 από τον δεύτερο Ολυμπιακό και στο +7 από τον τρίτο Πανιώνιο

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η ομάδα Κ17 του Παναθηναϊκού, καθώς επικράτησε με 2-1 της αντίστοιχης του Αστέρα Τρίπολης, στο παιχνίδι που έγινε στο «Γ. Καλαφάτης», τη 19η αγωνιστική του Α’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε και τα δύο γκολ, ενώ στην επανάληψη οι πράσινοι προσπάθησαν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ, όχι πολύ πετυχημένα μιας και έδωσαν την ευκαιρία στον Αστέρα να μειώσει το σκορ.

Οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 11′ με σουτ του Τζαβίδα και δύο λεπτά αργότερα (13′) ο Ζαγαρίτης έκανε το 2-0. Ο Αστέρας μείωσε  στο 67′ στο τελικό 2-1.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πλέον στη βαθμολογία, ένα βαθμό μπροστά από τον Ολυμπιακό και επτά βαθμούς μπροστά από τον τρίτο Πανιώνιο και έχει πάρει σαφές προβάδισμα για την είσοδο του στην τελική φάση (final four) του πρωταθλήματος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστοδούλης, Βαγιαννίδης, Καλαμπόκας, Σπίνος, Σαντικάι, Μαυρουδής, Τζαβίδας, Σερπέζης, Μπούτσι, Αθανασακόπουλος, Ζαγαρίτης, ενώ έπαιξαν και οι Καραγιάννης, Ηλιάδης, Αλεξανδρόπουλος, Τσιμπόκας, Σαμαράς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Κώστας Μπεντεβής): Αναμένεται