Κ17: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΕΚ 1-2

«Κράτησε» τη νίκη η ΑΕΚ, παρά την πίεση του Παναθηναϊκού – Η ισοπαλία το πιο δίκαιο αποτέλεσμα

Νικηφόρα πέρασε από το Κορωπί η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 2-1 της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού, στο παιχνίδι που έγινε στο «Γ. Καλαφάτης», για την 3η αγωνιστική του 1ου γύρου, του Α’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο, με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Η ομάδα του Μάρκου Δήμου πήγε σταδιακά το παιχνίδι στη δύναμη και κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά,  στο τέλος του ημιχρόνου (41’ και 43’), με δύο τέρματα των Σαχσανίδη και Χριστόπουλου, να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 0-2.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην επανάληψη, είχε την υπεροχή, πίεσε για το γκολ και κατάφερε να μειώσει σε  1-2 στο 67’ με τον Καλομοίρη.

Στη συνέχεια οι παίκτες του τριφυλλιού, παρότι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν κάποια απ’ αυτές σε γκολ, για να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας, η οποία κρίνεται, ότι σύμφωνα με την εμφάνιση των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, θα ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σπύρος Μαραγκός): Χριστογιώργος, Παλασκώνης, Βενέτης, Νταμπίζας, Μανιδάκης, Σπίνος, Καλομοίρης, Κολόκας, Εμμανουηλίδης, Χριστοδούλου, Σούλτσε. Έπαιξαν και οι Σέχου, Δουγένης, Θεοδωράκης, Ζωγραφάκης.

ΑΕΚ (Μάρκος Δήμου): Τάφας, Βασιλόπουλος Μαλισιώβας, Μπογκντάνι, Κολιμάτσι, Πετρίδης, Μπότος, Καράμπελας, Σαχσανίδης, Μωραιτάκης, Χριστόπουλος. Έπαιξαν και οι Σταμούλης, Ντάουλιας , Μπακίρης, Στυλιανόπουλος, Τάμπας.