Κ17: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-0 [VIDEO]

Πρωτιά στο νότιο όμιλο ο Ολυμπιακός – Δεν μπόρεσε ο Παναθηναϊκός που έπαιξε καλύτερα – Εστιασμένη αμυντική τακτική Μαυρογενίδη, για να μη δεχθεί γκολ και του βγήκε… η νίκη

Την κορυφή του Α’ ομίλου στο πρωτάθλημα της Κ17 «σφράγισαν» οι Έφηβοι K17 του Ολυμπιακού, οι οποίοι πανηγύρισαν μεγάλη νίκη με 2-0 στο Ρέντη, στο ντέρμπι των «αιωνίων», κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα του Παναθηναϊκού, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν και πλέον με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 50 βαθμούς, αφήνοντας στους 46 τον Παναθηναϊκό.

Από την άλλη οι παίκτες του Κώστα Φρατζέσκου έχασαν πέναλτι και κλασικές ευκαιρίες, αλλά τελικά δεν είχαν το τσαγανό και ηττήθηκαν από τον «αιώνιο» αντίπαλό τους και απώλεσαν την ευκαιρία να πατήσουν κορυφή στη βαθμολογία.

Η πρώτη καλή φάση έγινε στο 18’ όταν ο Τσαβός σούταρε και ο Οικονομάκης απόκρουσε. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 39′. Ο Νιάρχος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να αποκρούσει ο Τζολάκης, ενώ στην επαναφορά ο Δημοσθενιάδης σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός πάτησε πολύ καλύτερα στο γήπεδο. Στο 48′ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κατσογιάννη. Ο Νιάρχος ανέλαβε την εκτέλεση, ο Τζολάκης εκτινάχθηκε και απέκρουσε ενώ στην επαναφορά ο Λαζαρίδης σούταρε για να διώξει και πάλι ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε και μέχρι το 70ό λεπτό ήταν σαφώς πιο απειλητικός. Όμως το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους, για το οποίο βοήθησαν και οι Αρσενίδης, Σαπουντζής, οι οποίοι πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο στο 2ο ημίχρονο.

Σε ενέργεια του Αρσενίδη στο 80′ ο Σιδεράς υπέπεσε σε πέναλτι, σε μια φάση που ο αμυντικός του Παναθηναϊκού τραυματίστηκε σοβαρά στον ώμο και αποχώρησε. Ο Γούλας που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας στο 87’ να κάνει το 2-0 με τον Σαπουντζή, έπειτα από ασίστ του Αρσενίδη. Μάλιστα, λίγο νωρίτερα ο Σουρλής είχε χάσει πολύ μεγάλη ευκαιρία για να κάνει εκείνος το 2-0, όμως νικήθηκε από τον Οικονομάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Μαυρογενίδης): Τζολάκης, Τσάβος, Κεραμιδάς (83’ Κασέμι), Κατσογιάννης, Ασλανίδης, Γούλας, Γεωργακόπουλος (86’ Μούκα), Κατσαβάκης (53’ Αρσενίδης), Λιάτσος (72’ Τζόρβας), Ντότης (62’ Σαπουντζής), Σουρλής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Οικονομάκης, Ρόμπι, Κούτσιας, Φρόκου, Σιδεράς (81’ Γωγουβίτης), Λιακόπουλος (72’ Ανθουλάκης), Τουρκοχωρίτης, Καρβούνης (77’ Λιούμης), Νιάρχος, Δημοσθενιάδης, Λαζαρίδης.