Εθνική K15: Σέντρα στο φιλικό τουρνουά, στον Άγιο Κοσμά [PHOTOS]

Ξεκίνησε τη Μ. Δευτέρα (29/4) το διήμερο τουρνουά, που διοργανώνει η ΕΠΟ στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά, ώστε να γίνουν οι τελικές προεπιλογές της Εθνικής Ομάδας Κ-15.

Μετέχουν 75 ποδοσφαιριστές, όλοι γεννημένοι το 1998 και έχουν χωριστεί τυπικά σε τέσσερεις ομάδες. Στον πάγκο της Εθνικής Κ15 είναι ο ομοσπονδιακός προπονητής της ομάδας Θοδωρής Ελευθεριάδης, ενώ τις ομάδες της Νότιας, της Κεντρικής και της Βόρειας Ζώνης προπόνησαν οι Χαράλαμπος Ζελενίτσας-Νεκτάριος Πανταζής, Θοδωρής Παχατουρίδης και Κώστας Τσάνας-Βασίλης Γεωργόπουλος, αντίστοιχα.

Στις δύο πρώτες φιλικές αναμετρήσεις της Μ. Δευτέρας, η Εθνική Κ15 επικράτησε της Κεντρικής Ζώνης και η Βόρεια Ζώνη επικράτησε της Νότιας Ζώνης.

Την Μ. Τρίτη τα παιδιά επισκέφτηκαν τον ιερό βράχο της Ακρόπολης και την Μ. Τετάρτη (1/5) θα γίνουν οι αναμετρήσεις: Στις 09:30 Κεντρική Ζώνη – Νότια Ζώνη και στις 11:30 Εθνική Κ15 – Βόρεια Ζώνη.

Αναλυτικά τα παιχνίδια της Μ. Δευτέρας (29/4)

ΕΘΝΙΚΗ Κ15 – ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΖΩΝΗ 2-1

Πολύ καλή η Εθνική Κ15, ήταν κατά ένα κλικ ανώτερη από την ομάδα της Κεντρικής Ζώνης. Στο 27’ ο Σταθόπουλος άνοιξε το σκορ μετά από ωραία ομαδική ενέργεια από δεξιά. Στο 55’ ο Ευαγγέλου διπλασίασε τα τέρματα της Εθνικής με κεφαλιά. Η Κεντρική Ζώνη μείωσε στο 74΄ με τέρμα του Μουρατίδη.

ΕΘΝΙΚΗ Κ15 (Ελευθεριάδης): Γαβαλάς, Βαλμάς, Νικολάου, Ευαγγέλου, Οικονομόπουλος, Αγιασιώτης, Λημνιός, Κουντουριώτης, Σταθόπουλος, Κηπουρός, Κιρτζιαλίδης. Αγωνίστηκαν στο Β’ ημίχρονο και οι Ιακωβίδης, Τζουμάκης, Αργυρίου, Μούργος, Χαρκουτσάκης, Νάτσος, Μπέτσας, Σπυριδάκης.

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΖΩΝΗ (Παχατουρίδης): Γρηγοριάδης, Παπακωνσταντίνου, Σόφιας, Δοδοντσάκης, Κωστικίδης, Πανάγου, Γελάλης, Χρήστου, Ζαρίφης, Κατσάρας, Στεργίου. Αγωνίστηκαν στο Β’ ημίχρονο και οι Ξενόπουλος, Σβέρκος, Τσιλίκης, Μουρατίδης, Παπαχριστόπουλος, Τζουμάκας, Κλιγγόπουλος,

ΒΟΡΕΙΑ ΖΩΝΗ – ΝΟΤΙΑ ΖΩΝΗ 2-1

Δύο σχεδόν ισάξιες ομάδες, με τη Νότια Ζώνη να δημιουργεί τις ευκαιρίες για γκολ (είχαν  τρία δοκάρια και χαμένο πέναλτι), ωστόσο η Βόρειοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη. Η Βόρεια Ζώνη άνοιξε το σκορ στο 23΄ με τον  Τζατζάνα και οι Νότιοι ισοφάρισαν στο 37’ με τον Πίσπα. Στο 61΄ ο Μυλωνάς έδωσε τη νίκη στους Βόρειους, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

ΒΟΡΕΙΑ ΖΩΝΗ (Τσάνας): Χαλκίδης, Χαραλαμπίδης, Τζατζάνας, Γεωργιάδης Κ., Ράδης, Νέστορας, Γεωργιάδης Α., Δημάδης, Μαγγίνης, Καπρέτσος, Τσελέμπης. Αγωνίστηκαν στο Β’ ημίχρονο και οι Τουλουμτζής, Παυλίδης, Εππάς, Μηνασίδης, Μυλωνάς, Κώτσιου, Χατζαρίδης.

ΝΟΤΙΑ ΖΩΝΗ (Ζελενίτσας): Παπαδάκης, Ουές, Σταυρακάκης, Ρέτσος, Ζήσης, Γιακουμάκης, Αντωνίου, Μίγγος, Πίσπας, Βαρουξάκης, Νικολόπουλος. Αγωνίστηκαν στο Β’ ημίχρονο και οι Κουράκης, Τραχανάς, Πλευράκης, Χελάς, Μανουσάκης, Μπαστιανος, Κυριακόπουλος.