Κ15: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 4-0

Εύκολη επικράτηση ο Παναθηναϊκός – Επιστροφή στην πρώτη θέση της βαθμολογίας

Πολύ εύκολα, όπως ακριβώς δείχνει το τελικό 4-0 η Κ15 του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε της αντίστοιχης ομάδας του Πλατανιά και ανέβηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Αθλητικό Κέντρο «Γ. καλαφάτης» στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Κ15 της Super League.

Ο τελευταίος αγώνας της ομάδας Παίδων του Παναθηναϊκού για το 2017 συνοδεύτηκε από μια ιδιαίτερα εύκολη νίκη απέναντι στον Πλατανιά, παρά το γεγονός ότι η αναμέτρηση ξεκίνησε κάπως… ανάποδα.

Στο 15’ ο Πουλιάνος κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Κωστόπουλος, ο οποίος όμως αστόχησε. Το γεγονός αυτό ωστόσο δεν πτόησε καθόλου τους «πράσινους» που πολύ γρήγορα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Ο Ερβιν Τόρρα ήταν ο σκόρερ, αφού μετά από ωραία ατομική ενέργεια, εκτέλεσε σωστά στην κλειστή γωνία σημειώνοντας το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους στο οποίο η ανωτερότητα του «τριφυλλιού» ήταν καθολική.

Στην επανάληψη το προβάδισμα διπλασιάστηκε πολύ γρήγορα με δράστη αυτή τη φορά τον Τζαβίδα που αξιοποίησε τη σέντρα του Πουλιάνου στο 43’. Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια με τον Παναθηναϊκό σταθερά ανώτερο να ελέγχει πλήρως την εξέλιξη.

Στο 73’ ο Τσοντάκης εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Κρυπαράκου για να κάνει το 3-0, ενώ ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Παυλάκης, διαμόρφωσε το τελικό 4-0 έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Θωμά Μαυρουδή επέστρεψε στην κορυφή όπου θα την βρει το 2018, όταν και θα ξαναρχίσει το Πρωτάθλημα των Παίδων.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Νικολάου, Κρυπαράκος, Ζούγρας (73’ Γωγουβίτης), Πορφυρόπουλος, Αυγερινός Φ. (56’ Παυλάκης), Κωστόπουλος, Δημοσθενιάδης (60’ Μπάκος), Πουλιάνος (70’ Μακροδημήτρης), Τζαβίδας (60’ Καρνέσης), Τσοντάκης, Τόρρα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Αναμένεται