Κ15: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-0

Έδωσε τη νίκη ο Τζόρβας, στο ντέρμπι των «αιωνίων» –  Κρίθηκε στο γκολ το ματς –  Καλύτερος ο Ολυμπιακός – Δοκάρι ο Παναθηναϊκός

Τη νίκη με 1-0 πανηγύρισε η ομάδα Παίδων Κ15 του Ολυμπιακού, στο ντέρμπι των «αιωνίων» επί της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού, που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής στο Ρέντη, για την 1η αγωνιστική του 4ου γύρου, του Α’ ομίλου του πρωταθλήματος Κ15 της Super League.

Οι ερυθρόλευκοι με τη νίκη τους αυτή, διατηρήθηκαν στη 2η θέση, στο -2 από τον Ατρόμητο, ο οποίος έκανε επιβλητική νίκη κι αυτός επί του Αστέρα με 6-0.

Η ομάδα του Νίκου Τοπολιάτη κυριάρχησε σ’ όλο το παιχνίδι αλλά στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ άτυχη στην τελική προσπάθεια. Έως το 17′ ο Ολυμπιακός είχε τρεις κλασσικές ευκαιρίες με τον Σουρλή, τον Ντότη και τον Αρσενίδη αλλά ο Χατζηγιαννάκης και οι αμυντικοί του δεν επέτρεψαν να παραβιαστεί η εστία τους.

Ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με τον Τουρκοχωρίτη στο 25′ αλλά ο Ολυμπιακός “απάντησε” με άλλη μια σπουδαία ευκαιρία από τον Σουρλή στο 36′.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα πέτυχε ο Τζόρβας με πλασέ στο 57′ μετά από ασίστ του Σουρλή. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και για 2ο γκολ, αλλά δεν το σημείωσε.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Νίκος Τοπολιάτης δήλωσε μετά από τον αγώνα: “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ήμασταν αρκετά καλοί στο πρώτο ημίχρονο αφού χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Η διακοπή μας έκανε κακό αφού χάσαμε τον ρυθμό μας, αλλά τα παιδιά ακολούθησαν το πλάνο και πέτυχαν μια σπουδαία νίκη. Κοιτάμε παιχνίδι με παιχνίδι χωριστά και στο τέλος θα κάνουμε τον απολογισμό μας”.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καραργύρης, Τσάβος (78′ Καρακώστας), Κεραμίδας, Θεοδωρόπουλος, Ασλανίδης, Γούλας (72′ Τιμολέων), Αρσενίδης (66′ Παυλής), Γεωργακόπουλος, Ντότης (46′ Τζόρβας), Σουρλής, Τόλιος (52′ Παπαδόπουλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χατζηγιαννάκης, Σαλάτας, Μπαλαρίνης, Σιαφάκας, Μητρόπουλος, Σιατούνης, Τουρκοχωρίτης, Νούσης (68′ Φοινίκης), Νιάρχος (64′ Σακελλαρόπουλος), Δημοσθενιάδης, Λαζαρίδης​.