Ολοκληρώθηκαν οι προπονήσεις της Εθνικής Παίδων Κ17 – Ισόπαλο το φιλικό με την Κ17 του Ολυμπιακού [PHOTOS]

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Βασίλης Γεωργόπουλος, ο βοηθός του και γυμναστής Νεκτάριος Πανταζής και ο προπονητής τερματοφυλάκων Στέφανος Αϊβαλιώτης, προπόνησαν τους διεθνείς παίκτες της Εθνικής Παίδων Κ17, από τη Δευτέρα 3/11 έως και την Τετάρτη 5/11.

Το μεσημέρι της Τετάρτης, οι προπονήσεις της Εθνικής ολοκληρώθηκαν με τον φιλικό αγώνα που είχε χαρακτήρα προπόνησης, με την ομάδα Κ17 του Ολυμπιακού, στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά.

Το ματς έληξε ισόπαλο 1-1, με τον Βασίλη Γεωργόπουλο να χρησιμοποιεί μια ενδεκάδα σε κάθε ημίχρονο. Απ’ την άλλη ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Μαυρογενίδης, έκανε και αυτός εννέα αλλαγές στην επανάληψη. Και οι δύο κόουτς έδωσαν την ευκαιρία να αγωνιστούν όλοι οι ποδοσφαιριστές που είχαν στη διάθεσή τους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα, με τον Ολυμπιακό να είναι αξιόμαχος και να βρίσκεται συνέχεια μέσα στο ματς. Η υπεροχή της Εθνικής απέδωσε στο 29’, όταν ο Μασούρας κέρδισε τη μπάλα στην περιοχή και με προβολή έγραψε το 1-0. Στο 39’ η Εθνική είχε δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παυλίδη.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 48’ με τον Τσιλίκη. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, αλλά σταδιακά η Εθνική ανέβαζε ρυθμούς, αλλά δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί ότι ο Ιάσωνας Γαβαλάς αν και ήταν στις προπονήσεις της Εθνικής, έπαιξε με την ομάδα του Ολυμπιακού, υπερασπιζόμενος την εστία των ερυθρολεύκων στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο χρησιμοποιήθηκε ο Μανόλης Παπαδάκης. Επίσης με την Εθνική Κ17, αγωνίστηκαν τέσσερις 99άρηδες, ο «παλιός» Μάριος Σαμπάνης και για πρώτη φορά οι Ξενιτίδης, Τάμπας και Κουτσοποδιώτης.

Τον αγώνα παρακολούθησαν ο Διευθυντής Ποδοσφαίρου των εθνικών ομάδων Γιώργος Καραγκούνης, και ο ομοσπονδιακός προπονητής των Εθνικών Νέων και Ελπίδων Κώστας Τσάνας. Επίσης το παρόν έδωσαν οι Γεωργάτος, Αμανατίδης, Ελευθεριάδης, Κοκολάκης Κωνσταντινίδης και οι μάνατζερ Γάτσης, Τσιάρτας, Τζώρτζεβιτς, Νινιάδης, Λιβαθηνός, Βεΐζι.

Οι συνθέσεις:

ΕΘΝΙΚΗ Κ17:

Α’ Ημίχρονο: Σιαμπάνης, Βαλμάς, Φουάσης, Ρέτσος, Νάτσος, Μασούρας, Καραμήτος, Λάμπρου, Παυλίδης, Τσιώλης, Αργυρίου.

Β’ Ημίχρονο: Ιακωβίδης, Τάμπας, Κατράνης, Ευαγγέλου, Κουτσοποδιώτης, Πανάγου, Κουγιός, Μίγγος, Σαμπανίδης, Ξενιτίδης, Λημνιός.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ17: Γαβαλάς, Μπέτσας, Χελάς, Αγιώτης, Θυμιανός, Κολτσίδας, Κηπουρός, Δερμιτζάκης, Νταίς, Σπυριδάκης, Τσουμάκης, Αγωνίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και οι: Παπαδάκης, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Βέρβερης, Αγγελόπουλος, Βάρκας, Κωστανάσιος, Κεφαλιανός, Τσιλίκης.