Εθνική Νέων U19: ΕΛΛΑΔΑ – ΑΛΒΑΝΙΑ 5-1

Η Εθνική U19 πανηγύρισε μεγάλη σε έκταση νίκη με 5-1 επί της αντίστοιχης της Αλβανίας, στο Βέλγιο, στα πλαίσια του 4ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2019-20.

Μόλις στο 13ο λεπτό ο Τζίμας άνοιξε το σκορ, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Εθνική μας «φόρτσαρε» και ήταν καταιγιστική. Στο 59′ ο Βαγιαννίδης έγραψε το 2-0 και στο 72΄ο Βρακάς σημείωσε το 3-0. Στο 81′ η Αλβανία αντέδρασε και μείωσε σε 3-1 με τον Ντόβρα.

Στη συνέχεια η Ελλάδα πέτυχε άλλα δύο τέρματα με τον Λιάβα στο 85′ να κάνει το 4-1 και τον Αθανασακόπουλο στο 88′ να διαμορφώνει το τελικό 5-1.

Στο άλλο ματς του ομίλου, το Βέλγιο επικράτησε με 3-0 της Ισλανδίας. Το Σάββατο η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Ισλανδία, ενώ το Βέλγιο θα αγωνιστεί κόντρα στην Αλβανία.

ΕΛΛΑΔΑ: Μανδάς, Ζαγαρίτης, Κόκοβας, Γκοτζαμανίδης, Θυμιάνης, Τζαβίδας (55′ Σουρλής), Αλεξανδρόπουλος (82′ Αθανασακόπουλος), Φάκκης (72′ Τζόλης), Βρακάς (82′ Λιάβας), Τζίμας, Βαγιαννίδης.

ΑΛΒΑΝΙΑ: Μάλαϊ, Σίμπα, Χότζα, Πίτσι, Μορίνα, Ράπαι (56΄ Ντόμπρα), Μπούλαρι (56΄ Κούνι), Μπρόγια, Ντρέτσκα (66΄ Μέρο), Μπέκια, Μούτσι (66΄ Ιμπραχίμι).