Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το “Christmas Cup Sofiko Ranch” (Photos)

Οι Παμπαίδες της Λάρισας σήκωσαν το κύπελλο στην κατηγορία τους

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το Χριστουγεννιάτικο Τουρνουά Ακαδημιών Ποδοσφαίρου “Christmas Cup Sofiko Ranch”  που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του  Ranch Skouras στο Σοφικό Κορινθίας από 4 έως 6 Ιανουαρίου 2012 και συνδιοργάνωσαν άψογα οι κορυφαίες εταιρείες στο χώρο, η Sport Team και η Agenda Sport Action.

Στο ειδυλλιακό ράντζο του Σοφικού Κορινθίας, όλα τα παιδιά που συμμετείχαν με τις ομάδες τους, χάρηκαν μέρος των διακοπών των Χριστουγέννων, παίζοντας το αγαπημένο τους άθλημα.

Ο καιρός ήταν χειμωνιάτικος με διαστήματα ηλιοφάνειας τις περισσότερες ημέρες, αλλά χωρίς βροχή. Μόνο την τελευταία ημέρα οι αγώνες έγιναν κάτω από βροχή, αλλά και αυτό έδωσε μια ιδιαίτερη ποδοσφαιρική εμπειρία στα παιδιά.

Στο τουρνουά οι ομάδες αγωνίστηκαν σε τρείς κατηγορίες, αυτές των Παίδων (γεννηθέντες 1997-1998, των Παμπαίδων (γεννηθέντες 1999-2000) και των τζούνιορ (γεννηθέντες 2001-2002).

Στη κατηγορία Παίδων (γεννηθέντες 1997-1998), πρωταθλήτρια ομάδα, ανακηρύχθηκε αυτή που συγκέντρωσε τους περισσότερους βαθμούς. Ο Ερμής Καλαμαριάς, παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο  τερμάτισε πρώτος μπροστά από τις ομάδες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού και σήκωσε το κύπελλο του πρωταθλητή. Μάλιστα η απονομή των μεταλλίων και του κυπέλλου λόγω βροχής, έγινε στο χώρο της καφετέριας του Ράντζου, όπου οι πρωταγωνιστές, τα παιδιά, χάρηκαν το τίτλο και διασκέδασαν, τραγουδώντας συνθήματα και χορεύοντας ρυθμούς της εποχής. Συμπρωταγωνιστής τους, ο ανεπανάληπτος πρόεδρος της ομάδας, ο οποίος συμμετείχε ενεργά στις εκδηλώσεις χαράς των παιδιών.

Στην κατηγορία των Παμπαίδων (γεννηθέντες 1999-2000), η Λάρισα ήταν αυτή που σήκωσε το κύπελλο του νικητή του τουρνουά, αφού επικράτησε στον τελικό του ΠΑΟΚ Μάνδρας με 2-1. Η απονομή των μεταλλίων και κυπέλου έγιναν και για τη Λάρισα, λόγω βροχής, στο χώρο της καφετέριας του Ράντζου.

Στα τζούνιορ (γεννηθέντες 2001-2002), ο Δαναός Καλαμάτας ήταν η νικήτρια ομάδα αφού κέρδισε τον τελικό άνευ αγώνα, λόγω ότι ο ΠΑΟ Λουτρακίου δεν κατέβηκε να αναμετρηθεί.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του τουρνουά, η τελική βαθμολογία και η τελική κατάταξη των ομάδων:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡ 9Χ9

Γήπεδο: Πλαστικό

Ομάδες: Δαναός Καλαμάτας, Παναργειακός, Σοφικό, ΠΑΟ Λουτρακίου

Τετάρτη, 4/1:

17:15 ΔΑΝΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 5-0

18:30 ΣΟΦΙΚΟ – ΠΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 0-12

Πέμπτη, 5/1:

09:30 ΔΑΝΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΣΟΦΙΚΟ 8-0

10:45 ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 4-4

16:00 ΠΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ – ΔΑΝΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 1-0

17:00 ΣΟΦΙΚΟ – ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 0-4

Παρασκευή, 6/1:

09:30 ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ: ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ – ΣΟΦΙΚΟ 0-3 (α.α.)

10:30 ΤΕΛΙΚΟΣ: ΠΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ – ΔΑΝΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 0-3 (α.α.)

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Α/ΑΟμάδαΑγώνες Νίκες Ισοπαλίες Ηττες Τέρματα Βαθμοί
1. ΠΑΟ Λουτρακίου32 1 0 17-47
2. Δαναός Καλαμάτας3 2 0 113-1 6
3. Παναργειακός 31118-94
4.Σοφικό30030-240

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ:

1. ΔΑΝΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2. ΠΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ

3. ΣΟΦΙΚΟ

4. ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΙΚΟ 11Χ11

Γήπεδο: Χόρτο

Ομάδες: ΠΑΟΚ Μάνδρας, Σοφικό, Δαναός Καλαμάτας, Λάρισα

Τετάρτη, 4/1:

12:15 ΔΑΝΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΛΑΡΙΣΑ 1-6

16:00 ΠΑΟΚ ΜΑΝΔΡΑΣ – ΣΟΦΙΚΟ 3-1

Πέμπτη, 5/1:

11:30 ΠΑΟΚ ΜΑΝΔΡΑΣ – ΔΑΝΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 2-0

12:45 ΣΟΦΙΚΟ – ΛΑΡΙΣΑ 1-7

18:30 ΛΑΡΙΣΑ – ΠΑΟΚ ΜΑΝΔΡΑΣ 2-1

19:45 ΔΑΝΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΣΟΦΙΚΟ 3-0 (α.α.)

Παρασκευή, 6/1:

11:30 ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ: ΔΑΝΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΣΟΦΙΚΟ 3-0 (α.α.)

12:45 ΤΕΛΙΚΟΣ: ΛΑΡΙΣΑ – ΠΑΟΚ ΜΑΝΔΡΑΣ 2-1

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Α/ΑΟμάδαΑγώνεςΝίκες ΙσοπαλίεςΗττες ΤέρματαΒαθμοί
1. Λάρισα 330015-39
2. ΠΑΟΚ Μάνδρας32016-36
3.Δαναός31024-83
4.Σοφικό30032-130

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ:

1. ΛΑΡΙΣΑ

2. ΠΑΟΚ ΜΑΝΔΡΑΣ

3. ΔΑΝΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

4. ΣΟΦΙΚΟ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟ 11Χ11

Γήπεδο: Χόρτο & Σοφικό (εκτός κατασκήνωσης)

Ομάδες: Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, Δαναός Καλαμάτας, Ηλιούπολη, Ερμής Καλαμαριάς, Δρεπανιακός

Τετάρτη, 4/1:

11:00 ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΠΑΟ 3-1

17:30 ΟΣΦΠ – ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 7-2

19:00 ΔΑΝΑΟΣ – ΔΡΕΠΑΝΙΑΚΟΣ 1-1

Πέμπτη, 5/1:

09:00 ΟΣΦΠ – ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 1-2

10:15 ΠΑΟ – ΔΑΝΑΟΣ 9-0

14:00 ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ – ΔΡΕΠΑΝΙΑΚΟΣ 1-3

16:00 ΔΑΝΑΟΣ – ΟΣΦΠ 0-3

20:00 (Σοφικό): ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 2-2

21:00 ΔΡΕΠΑΝΙΑΚΟΣ – ΠΑΟ 0-4

Παρασκευή, 6/1:

09:00 ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΔΑΝΑΟΣ 7-0

10:15 ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ – ΠΑΟ 2-8

10:15 (Σοφικό): ΟΣΦΠ – ΔΡΕΠΑΝΙΑΚΟΣ 3-0

14:00 ΔΡΕΠΑΝΙΑΚΟΣ – ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 1-4

15:15 (Σοφικό): ΟΣΦΠ – ΠΑΟ 1-0

15:15 (Σοφικό): ΔΑΝΑΟΣ – ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 3-0 (α.α.)

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Α/ΑΟμάδα Αγώνες ΝίκεςΙσοπαλίεςΗττεςΤέρματαΒαθμοί
1.Ερμης Καλαμαριάς54 1018-513
2.Ολυμπιακός540115-412
3.Παναθηναϊκός530222-69
4. Δρεπανιακός 51135-134
5.Δαναός Καλαμάτας51134-203
6.Ηλιούπολη50147-231

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ:

1. ΕΡΜΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

3. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

4. ΔΡΕΠΑΝΙΑΚΟΣ

5. ΔΑΝΑΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

6. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Πρώτοι σκόρερ ανά κατηγορία αναδείχθηκαν οι:

Τζούνιορ: Ορέστης Κρέτσης (ΠΑΟ Λουτρακίου) 6

Παμπαιδικό: Μάκης Λάλας (ΠΑΟΚ Μ.) 4

Παιδικό: Σωτήρης Πίσπας (ΠΑΟ) 7

Πολυτιμότεροι παίκτες ανά κατηγορία αναδείχθηκαν οι:

Τζούνιορ: Γαβρίλης (Παναργειακός)

Παμπαιδικό: Θανάσης Παπακώστας (Λάρισα)

Παιδικό: Σωτήρης Πίσπας (ΠΑΟ)

Φωτορεπορτάζ

Δείτε παρακάτω στιγμές από το τουρνουά που κατέγραψε ο φωτογραφικός φακός του football-academies.gr

Σχόλια