Εξαιρετική η Κ20 της ΑΕΚ, ισόπαλη 3-3 με τη Λαμία [PHOTOS]

Σε «χορταστικό» φιλικό ματς η ομάδα Κ20 της ΑΕΚ αναδείχτηκε ισόπαλη 3-3 με την αντρική ομάδα της Λαμίας, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και προσφέροντας πολύ όμορφο θέαμα.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 2 Αυγούστου στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου Avaris, άρχισε στις 18:30 και παρακολουθήθηκε από 70-80 φιλάθλους. Ήταν προπονητικού χαρακτήρα και είχε διάρκεια περίπου 75 λεπτά.

Οι Νέοι της ΑΕΚ, του Στέλιου Μανωλά, στο πιο δυνατό τους φιλικό παιχνίδι ως σήμερα, τα πήγαν πάρα πολύ καλά, καταφέρνοντας να πάρουν την ισοπαλία και ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 3-1, ισοφάρισαν σε 3-3, σκοράροντας δυο γκολ σε 9 λεπτά. Τα γκολ τους πέτυχαν οι: Χρήστος Αντωνίου, Γιάντομ Κόφι και Χρήστος Γιούσης.

Οι Νέοι της ΑΕΚ που θα αναχωρήσουν την Πέμπτη(4/8) από το Καρπενήσι, κέρδισαν εντυπώσεις έδειξαν πείσμα και πάθος για μια ακόμη φορά, ενώ να θυμίσουμε ότι πέρσι την ίδια περίοδο, είχαν επικρατήσει με 1-0 της πρώτης ομάδας του Λεβαδειακού.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο και προηγήθηκαν πολύ νωρίς με 2-0. Ωστόσο οι νεαροί «δικέφαλοι» μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου σε 2-1. Στο 6’ ο Αυγενικού έκανε με κεφαλιά το 1-0, ενώ στο 13΄ ο Μπούσης στην προσπάθεια του να ανακόψει την μπάλα την έβαλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.

Η ομάδα του Στέλιου Μανωλά πέτυχε ένα όμορφο τέρμα, μειώνοντας σε 2-1 στο 31′. Ο Ηλίας Τσέλιος, αφού συνδυάστηκε με τον Αλέξη Ασπρογιάννη, πάσαρε αριστερά του στον Χρήστο Αντωνίου, που με εύστοχο πλασέ βρήκε δίχτυα.

Μόλις στο 2ο λεπτό της επανάληψης, η Λαμία είχε δοκάρι, σε κεφαλιά του Κοτσώνη ενώ στο 57′ ο Βασιλόγιαννης «έγραψε» το 3-1. Ωστόσο οι μικροί της ΑΕΚ κατάφεραν πολύ σύντομα, ν’ ανατρέψουν το σκορ και να ισοφαρίσουν σε 3-3.

Στο 63′ ο νεοεισελθείς Γιάντομ Κόφι βρήκε αμέσως δίχτυα όταν εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Γιάννη-Λεονάρδου Ρούσσου, που είχε μπει και αυτός ως αλλαγή δυο λεπτά νωρίτερα.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν και το 3-3 στο 72′. Ο Γιάντομ Κόφι τροφοδότησε τον Χρήστο Γιούση, που σε θέση τετ α τετ αποδείχτηκε εύστοχος.

ΑΕΚ (Στέλιος Μανωλάς): Πάντος (47΄ Χατζηεμμανουήλ, 64΄ Γκίνης), Τάμπας (45΄ Πογοσιάν, 63΄ Γιούσης), Γιαννούτσος (45΄ Ψάνης), Μπούσης (45΄ Γεωργόπουλος), Κοφσανίδης (52΄ Λουκάς), Λίτσι (52΄ Γεωργαμλής), Μπάμπης (52΄ Μεσσήνης), Τσέλιος (45΄ Σπηλιώτης), Ασπρογιάννης (36΄ Άνταμ, 61΄ Ρούσσος), Αντωνίου Χ. (45΄ Ανδρεόπουλος), Λεπενιώτης (36΄ Βαφειάδης, 61΄ Κόφι).

Δείτε το Ρεπορτάζ και Φωτογραφίες (Δημήτρης Κολλημένος, Λάμπρος Κατσαρός), από το EvrytaniaSport, κάνοντας κλικ ΕΔΩ