Κ15: AEK – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 3-0 [VIDEO]

«Έλαμψαν» στην επανάληψη τα αστέρια της Ένωσης

Με το δεξί ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της για το 2017 η ομάδα Παίδων Κ15 της ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 3-0 της αντίστοιχης του Πλατανιά, στο παιχνίδι που έγινε το πρωί της Κυριακής στο γήπεδο Μελισσίων, για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική του 2ου γύρου, του Α’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ15 της Super League.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος (40λεπτα ημίχρονα). Οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο η συνολική εικόνα τους ήταν κακή, αφού κατάφεραν μεν να ασκήσουν μια κάποια πίεση στον αντίπαλο, δεν έδειξαν ωστόσο αποφασιστικότητα στο κομμάτι της δημιουργίας φάσεων, καθώς και αποτελεσματικότητα με κυριότερες φάσεις ένα σουτ του Παππά και ένα του Κάτσικα να φεύγουν λίγο άουτ.

Ο Πλατανιάς καλά οργανωμένος αμυντικά έψαχνε με αντεπιθέσεις να φτάσει στην εστία του Θεοχάρη αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού η αμυντική γραμμή της ΑΕΚ καθάριζε εύκολα τις φάσεις.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Ο Χατζόπουλος προχώρησε σε δυο αλλαγές περνώντας στον αγώνα τον Δημητρίου και τον Γκέκα στη θέση των Κορομηλά και Μαχαιρά, πέρασε στη φυσική του θέση τον Γεωργιόπουλο και λίγο μετά την έναρξη του Β’ ημιχρόνου ο Παππάς στο 43΄άνοιξε με ωραίο σουτ το σκορ.

Στο 60′ ο Γεωργιόπουλος με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή σιγούρεψε τη νίκη κάνοντας το 2-0 ενώ ο Δημητρίου διαμόρφωσε στο 65′ το τελικό σκορ.

Για την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Παππάς, Γεωργιόπουλος, Ματζουρανάκης και Δημητρίου χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

ΑΕΚ: Θεοχάρης (70′ Καλούδης) Παππάς, Μαντζουρανάκης, Θεοδώρου, Νικολόπουλος, Καρβουνιάρης, Κάτσικας (70′ Βουτσινάς) Μαχαίρας (41′ Γκέκα) Τσερικλός (70′ Γιαννόπουλος) Γεωργιόπουλος, Κορομηλάς (41′ Δημητρίου).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Αναμένεται