Στο Aegean Cup Under-16, 2014, η Εθνική U16 (γεν.1998) – Οι όμιλοι και το πρόγραμμα του τουρνουά

Το football-academies.gr (όπως και τις προηγούμενες χρονιές), έψαξε και σας παρουσιάζει τους ομίλους και το πρόγραμμα του τουρνουά 2014 Aegean Cup U16, όπου θα συμμετέχει η Εθνική Κ16 (γεννηθέντες το 1998).

Το Aegean Cup U16 θα διεξαχθεί όπως κάθε χρόνο στην Τουρκία, στην περιοχή της Μανίσα (βορειοανατολικά της Σμύρνης), από την Δευτέρα 20 Ιανουαρίου έως και το Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2013.

Οκτώ Εθνικές ομάδες κάτω των 16 ετών, θα λάβουν μέρος στο διεθνές τουρνουά Aegean Cup, το οποίο περιλαμβάνει δύο ομίλους των τεσσάρων ομάδων.

Η Ελληνική Εθνική ομάδα U16, μετά την πρόσφατη εκτός έδρας νίκη της, στις 11 Δεκεμβρίου, με 2-1 επί της Ιταλίας θα ριχθεί στη μάχη του τουρνουά στον Α’ όμιλο, όπου κληρώθηκε να αντιμετωπίσει τις αντίστοιχες εθνικές ομάδες της Τουρκίας, της Ουκρανίας και του Αζερμπαϊτζάν. Ο Β’ όμιλος αποτελείται από τις εθνικές U16 της Σκωτίας, της Γαλλίας, των ΗΠΑ και της Νορβηγίας.

Η κάθε ομάδα θα δώσει τρία παιχνίδια κατάταξης στον όμιλό της. Οι πρώτες ομάδες των ομίλων θα πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά, που θα διεξαχθεί το Σάββατο 25/1 στο Στάδιο «Manisa 19 Mayis» (ώρα 15:00), ενώ οι δεύτερες ομάδες της κατάταξης, θα αναμετρηθούν στον μικρό τελικό, την ίδια ημέρα και στο ίδιο γήπεδο (ώρα 12:00).

Λεπτομέρειες για τις κλήσεις των ποδοσφαιριστών και την πρώτη συγκέντρωση της Εθνικής Κ16, πριν την αναχώρησή της για την Τουρκία, αναμένεται να ανακοινωθούν από την ΕΠΟ τις επόμενες ημέρες.

Αναλυτικά οι όμιλοι και το πρόγραμμα του τουρνουά:

Οι Όμιλοι του Aegean Cup U16

Α’ Όμιλος

Β’ Όμιλος

Τουρκία

Ελλάδα

Ουκρανία

Αζερμπαϊτζάν

Γαλλία

Σκωτία

ΗΠΑ

Νορβηγία

Το πρόγραμμα του Aegean Cup Under-16

Δευτέρα, 20 Ιανουαρίου 2014

Όμιλος Α’ : Τουρκία – Ουκρανία (12:00)

Όμιλος Β’ : Γαλλία – ΗΠΑ (12:00)

Όμιλος Α’ :  Ελλάδα – Αζερμπαϊτζάν (14:30)

Όμιλος Β’ : Νορβηγία –  Σκωτία (14:30)

Τρίτη 21 Ιανουαρίου 2014

Όμιλος Α’ :  Ελλάδα – Ουκρανία (12:00)

Όμιλος Β’ : Νορβηγία – ΗΠΑ (12:00)

Όμιλος Α’ : Τουρκία – Αζερμπαϊτζάν (14:30)

Όμιλος Β’ : Γαλλία – Σκωτία (14:30)

Πέμπτη, 23 Ιανουαρίου 2014

Όμιλος Α’ : Αζερμπαϊτζάν – Ουκρανία (12:00)

Όμιλος Β’ : Σκωτία – ΗΠΑ (12:00)

Όμιλος Α’ : Τουρκία – Ελλάδα (14:30)

Όμιλος Β’ : Γαλλία –  Νορβηγία (14:30)

Σάββατο, 25 Ιανουαρίου 2014

Μικρός Τελικός (12:00)

Μεγάλος Τελικός (15:00)

Σχόλια