ΕΛΠΙΔΕΣ: ΠΟΛΩΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 3-1

Η Εθνική Κ21 γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Πολωνία και απομακρύνθηκε από την κορυφή του ομίλου της.  Χατ-τρικ για τους γηπεδούχους ο εκπληκτικός Μίλικ, χαμένο πέναλτι ο Ποτουρίδης στο 89′.

Μετά τη σπουδαία εμφάνιση και την εντυπωσιακή νίκη με 5-1 επί της Σουηδίας, η Εθνική Ελπίδων ταξίδεψε στην Κρακοβία με στόχο να χτυπήσει στα ίσα το ματς με την Πολωνία αλλά δεν άντεξε.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ και με μοιρασμένες φάσεις (η Πολωνία Κ21 είχε 8 τελικές προσπάθειες, όλες τους όμως εκτός εστίας ενώ η Εθνική είχε 4 τελικές, όλες εντός εστίας) όμως στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν.

Με μπροστάρη και σκόρερ τον Μίλικ κατάφεραν να κάνουν το 2-0 στο 76′, με την Εθνική να μην έχει πάντως την τελευταία της λέξη και να ξαναμπαίνει στο ματς στο 85′ με πολύ όμορφο γκολ του Καρέλη.

Το τέρμα αυτό έδωσε πνοή στους διεθνείς που άγγιξαν την ισοφάριση στο 89′ με το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος παίκτης, όμως ο Ποτουρίδης δεν ήταν ψύχραιμος από την άσπρη βούλα και έστειλε τη μπάλα άουτ με άσχημη εκτέλεση.

Το φινάλε ήταν ακόμα πιο πικρό, καθώς ο Μίλικ έδειξε την κλάση του σε μία ακόμα φάση, κεραυνοβολώντας τον Διούδη με αριστερό κεραυνό έξω από την περιοχή και γράφοντας το τελικό 3-1.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Πολωνία διατηρήθηκε στην κορυφή του 7ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Euro 2015 φτάνοντας στους 15 βαθμούς, με την Εθνική να μένει τρίτη με 9 βαθμούς αλλά να διατηρεί πάντως ελπίδες για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου (απομένουν τρία ματς).

Το ματς

Η αναμέτρηση στην Κρακοβία απέκτησε ρυθμό από το ξεκίνημα και στα πρώτα δέκα λεπτά οι Πολωνοί είχαν να επιδείξουν δυο σουτ που έφυγαν εκτός εστίας του Διούδη και η Εθνική ένα σουτ του Μαυρία που μπλόκαρε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Η πρώτη μεγάλη φάση  στο παιχνίδι άνηκε πάντως στην Πολωνία: ο επιθετικός των γηπεδούχων, Μίλικ, βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη, όμως το πλασέ του με το αριστερό από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα να καταλήξει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Αφού ξεπέρασε πάντως το διάστημα της πίεσης από τους γηπεδούχους (4-1 οι τελικές στο πρώτο 15λεπτο), η ομάδα του Κώστα Τσάνα άρχισε σταδιακά να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί εκείνη με τη σειρά της τα πολωνικά καρέ.

Την αρχή έκανε ο Γιαννιώτας που με εντυπωσιακό σουτ μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Σούμσκι να εκτιναχθεί για να διώξει με γροθειές ενώ ο ίδιος παίκτης έψαξε το γκολ και στο 20′, με το πλασέ του από το ύψος της περιοχής να καταλήγει στην αγκαλιά του Πολωνού γκολκίπερ.

Στο 22′ ο Σούμσκι υποχρεώθηκε και πάλι να επέμβει, αυτή τη φορά πέφτοντας σωστά για να μπλοκάρει το δυνατό ευθύβολο σουτ του Κολοβού.

Οι Πολωνοί φάνηκαν και πάλι επικίνδυνοι στο 26′ όταν ο Ζιελίνσκι βγήκε στην πλάτη της ελληνικής άμυνας πριν κοπεί την τελευταία στιγμή από τον Διούδη, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τους Έλληνες διεθνείς να αρκούνται κυρίως στο να προστατεύουν τα μετώπισθεν.

Στο 39′ ο Διούδης έκανε εκπληκτική επέμβαση σε εξ επαφής κεφαλιά του Ζιελίνσκι, ο οποίος όμως προηγουμένως είχε σπρώξει τον Κίτσιου για να πάρει καλύτερη θέση (πήρε και κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή), για να κλείσει το πρώτο μέρος με την ευκαιρία των γηπεδούχων στο 44′ και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φούρμαν από το ημικύκλιο που έφυγε άουτ.

Στα πρώτα 45 λεπτά, οι Πολωνοί είχαν λίγο παραπάνω ώρα τη μπάλα στα πόδια τους και διπλάσιες τελικές προσπάθειες, όμως αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι πως και οι 8 τελικές των γηπεδούχων δεν βρήκαν στόχο σε αντίθεση με την Εθνική που είχε 4 τελικές φάσεις, όλες εντός εστίας.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους βρήκε την Πολωνία να μπαίνει πολύ επιθετικά και να σφυροκοπά την ελληνική άμυνα που ήταν σε κατάσταση πολιορκίας.

Στο 50′ οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ με τον Παβλόβκσι, ο οποιός πήρε εξαιρετική ασίστ από τα αριστερά και έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Διούδη να “κατεβάζει τα ρολά” διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 61′ όμως δεν είχε τρόπο για να αποτρέψει το μοιραίο, με την υπεροχή των γηπεδούχων να καρποφορεί: ο Γιανίτσκι έκανε το διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Μίλικ πετάχτηκε πίσω από την πλάτη της ελληνικής άμυνας για να γράψει το 1-0 με κοντινό πλασέ.

Το γκολ αυτό αφύπνισε προς στιγμήν την ομάδα του Κώστα Τσάνα που είχε δύο καλές στιγμές με προσωπικές ενέργειες και σουτ των Κίτσιου στο 63′ (άουτ) και Γιαννιώτα στο 69′ (μπλόκαρε ο Σούμσκι), όμως γρήγορα η Πολωνία ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα.

Έτσι, αφού πρώτα έριξε προειδοποιητική βολή στο 76′ με την καρφωτή κεφαλιά του Μίλικ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι (το φιλόδοξο σουτ του οποίου δύο λεπτά αργότερα κόπηκε από ελληνικά σώματα), στο 79′ διπλασίασε τα τέρματά της με τον “συνήθη ύποπτο”.

Η πρώτη αλλαγή των Πολωνών, Λεβαντόβσκι, έκανε διαγώνιο αριστερό σουτ και ο Διούδης δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα, με τον επερχόμενο Μίλικ να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων με κοντινό σουτ.

Ο Κώστας Τσάνας έκανε μέσα σε δέκα λεπτά (75′-84′) και τις τρεις αλλαγές του, με τους Βέλλιο, Καρέλη και Σιώπη να αντικαθιστούν τους Διαμαντάκο, Κολοβό και Μπουχαλάκη, και το τελευταίο πεντάλεπτο βρήκε την Εθνική να τα παίζει “όλα για όλα” και να φτάνει μία ανάσα από την ισοφάριση.

Η φάση που την ξαναέβαλε στο ματς έγινε στο 85′: ο Μαυρίας κινήθηκε εξαιρετικά έξω από την περιοχή και έβγαλε ωραία ασίστ για τον Καρέλη, με τον φορ του Παναθηναϊκού να γυρίζει υπέροχα το σώμα του και με διαγώνιο σουτ με το αριστερό να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Σούμσκι.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Καρέλης πήγε να γίνει ήρωας καθώς κέρδισε και πέναλτι στο 89′ σε ανατροπή από τον Γκόλα, όμως ο αρχηγός Ποτουρίδης ντύθηκε ο μοιραίος για την ομάδα του καθώς ήταν απελπιστικά άστοχος στην εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Και σαν να μην έφτανε στους Έλληνες διεθνείς η πίκρα για την απώλεια του πέναλτι που θα τους έφερνε στο 2-2 ήρθε και η χαριστική βολή στο φινάλε.

Ο “δήμιος” της ελληνικής ομάδας Μίλικ βρήκε χώρο λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και εξαπέλυσε σουτ-κεραυνό με το αριστερό που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Διούδης, για να γραφτεί το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πολωνία: Σούμσκι, Γιανίτσκι, Τζίβνιελ, Καμίνσκι, Γκόλα, Σράπεκ (90+4′ Νταμπρόβσκι), Ζιελίνσκι (86′ Βόλσκι), Φούρμαν, Μίλικ, Βζόλεκ, Παβλόβσκι (77′ Λεβαντόβσκι)

Ελλάδα: Διούδης, Μπουγαΐδης, Ποτουρίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κίτσιου, Λαγός, Κολοβός (78′ Καρέλης), Μπουχαλάκης (84′ Σιώπης), Μαυρίας, Διαμαντάκος (75′ Βέλλιος), Γιαννιώτας

Πηγή:sport24.gr