ΑΕΚ (2000) – ΠΑΟ (2000) 2-1. “Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή…”

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, κέρδισε το Σάββατο που μας πέρασε το τμήμα του Παμπαιδικού (γεννηθέντων το 2000) της AEK, αποδεικνύοντας πως πέρα και πάνω απ’ όλα, το ταλέντο και η επίμονη δουλειά, μπορούν να υπερπηδήσουν όλα τα εμπόδια και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει η Α.Ε.Κ σήμερα.

Τα τμήματα των υποδομών της ΑΕΚ, κάθε αγωνιστική είναι αυτά που με συνέπεια συνεχίζουν  την προσπάθεια της επαγγελματικής ομάδας, που αγωνίζεται κόντρα σε αντίπαλους που δεν αντιμετωπίζονται εύκολα εντός του αγωνιστικού  χώρου.

Το προηγούμενο Σάββατο η ΑΕΚ 2 (2000), αντιμετώπισε την ακαδημία Παθιακάκη.

Ένα παιχνίδι που η ομάδα χρειάστηκε να αποδείξει, πως εκτός από τέχνη, διαθέτει δύναμη και ψυχικά αποθέματα. Το παιχνίδι έληξε 0-3 υπέρ της ΑΕΚ και ήταν ο προάγγελος αυτού που ζήσαμε αυτό το Σάββατο 21/01/2012, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Η αξία του αντιπάλου μας δεδομένη και πολυδιαφημισμένη και βέβαια, όχι άδικα .

Το τμήμα των 2000 του Παναθηναϊκού, αποδίδει συνεχώς πραγματικά υπέροχο ποδόσφαιρο και είχε μακράν την πιο παραγωγική επίθεση στον όμιλο, με 56 γκολ σε 12 αγώνες ενώ είχε δεχτεί μόλις 13 γκολ. Μάλιστα η ομάδα μας στον προηγούμενο αγώνα με τον ΠΑΟ στην Παιανία, είχε ηττηθεί με το βαρύ 5-1 .

ΑΕΚ (2000) – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (2000)  2-1

Όμως αυτή την φορά η ομάδα της ΑΕΚ ήταν αποφασισμένη να μας τρελάνει. Από το ξεκίνημα του αγώνα είδαμε την ΑΕΚ να πιέζει από ψηλά τον ΠΑΟ, με πολλά τρεξίματα σε όλο το μήκος και το πλάτος του γηπέδου . Με μεγάλη προσπάθεια οι μικροί της ΑΕΚ κατάφεραν να διακόψουν το passing game των αντιπάλων τους και με αποφασιστικότητα κέρδισαν τις προσωπικές μονομαχίες, περιορίζοντας τον Παναθηναϊκό στο μισό γήπεδο.

Η μεγάλη επιθετικότητα της ομάδας, απέφερε στο πρώτο ημίχρονο δύο υπέροχα γκολ, που ανέβασαν την αυτοπεποίθηση της ομάδας και απογοήτευσαν πρόσκαιρα τον ΠΑΟ, που όμως κατάφερε σε μία από τις λίγες αντεπιθέσεις του στο πρώτο ημίχρονο, να κερδίσει πέναλτι. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ το απέκρουσε και ατσάλωσε την αίσθηση της ομάδος πως η νίκη είναι μεγάλη πιθανότητα. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 2-0 .

Από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟ εμφανίστηκε πολύ διαφορετικός . Με υπομονή κέρδιζε συνεχώς μέτρα μέσα στο γήπεδο και  έχοντας φέρει τις γραμμές του πολύ κοντά,  κούρασε  την ΑΕΚ με συνεχόμενες επιτυχημένες μεταβιβάσεις φέρνοντας το παιχνίδι στο κέντρο και μακριά από την εστία του.

Η ομάδα πλέον αμυνόταν με υπερπροσπάθειες και αυτοθυσία. Σε αυτό το σημείο στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής της ΑΕΚ κ. Λέτσας πολύ σωστά άρχισε να κάνει τις καθιερωμένες αλλαγές του ανανεώνοντας σχεδόν όλη την αρχική εντεκάδα με φρέσκους παίκτες . Μπορεί το σκηνικό να μην άλλαξε, καθώς ο ΠΑΟ συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά, αναγκάζοντας την άμυνα και τον τερματοφύλακα σε ηρωικές επεμβάσεις. Η ΑΕΚ τελικά άντεξε . Δέχτηκε ένα πολύ όμορφο γκολ  και έτσι ο Παναθηναϊκός μείωσε το σκορ σε 2-1.

Η ομάδα της ΑΕΚ λοιπόν έδειξε πως έχει βάθος και χαρακτήρα παίρνοντας  την πολυπόθητη νίκη απέναντι στον ισχυρότερο αντίπαλο του ομίλου μας, τον πολύ καλό ΠΑΟ.

Για την ΑΕΚ αγωνίστηκαν οι : ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ Α, ΣΤΑΘΟΥΛΙΑΣ Β, ΣΑΡΑΚΙΝΟΣ Μ., ΜΠΟΓΔΑΝΗΣ Ν.,ΜΠΟΤΟΣ Γ., ΤΣΕΛΙΟΣ Μ.,ΜΩΡΑΙΤΑΚΗΣ Δ., ΝΤΑΟΥΛΙΑΣ ΑΙΜ., ΣΑΧΣΑΝΙΔΗΣ ΜΑΤΘ., ΣΟΜΟΓΛΟΥ Ν.,ΜΠΟΛΑΝΑΚΗΣ Σ.,ΚΟΡΟΜΗΛΑΣ Γ.,ΘΕΟΔΩΡΟΥ Β.,ΝΟΥΛΗΣ Δ.,ΚΩΣΤΕΝΟΓΛΟΥ Γ., ΤΣΙΛΙΑΣ Α.,GUDJOHNSEN A.,TΑΜΠΑΣ Γ.,ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ Κ.

Τραυματίας ήταν ο  Τριάντης , με πρόβλημα στην μέση, ο οποίος δεν αγωνίστηκε.