Κ20: ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΞΑΝΘΗ 0-2

Πήρε για τα καλά …μπρος η Ξάνθη, τρίτη σερί νίκη, ανεβαίνει στη βαθμολογία

Την τρίτη της νίκη στα τρία τελευταία ματς, πανηγύρισε η ομάδα Κ20 της Ξάνθης, καθώς επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης του Λεβαδειακού, στο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο το πρωί, στο γήπεδο στον Άγιο Σπυρίδωνα στη Λειβαδιά, για τη 10η αγωνιστική, του Πρωταθλήματος K20 της Super League.

Οι Ακρίτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχασαν ευκαιρίες και μετά από ένα «άσφαιρο» πρώτο μέρος, κατάφεραν να σημειώσουν δύο γκολ στην επανάληψη.

Ο Καπτέλι στο 52′ έκανε το 0-1και ο Σαμπανίδης στις καθυστερήσεις του ματς διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Η Ξάνθη ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες καθώς στο 78′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Τσέλα.

Η Ξάνθη μετά από ένα όχι καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, μετρά στα τρία τελευταία παιχνίδια μόνο νίκες, έχοντας σημειώσει σ’ αυτά συνολικά 7 τέρματα, χωρίς να έχει δεχθεί κανένα. ‘Ετσι έφτασε πλέον στους 10 βαθμούς σε 8 αναμετρήσεις. Απ’ την άλλη, ο Λεβαδειακός παραμένει στους 4 βαθμούς σε 7 ματς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Καρακίτσος, Σβέρκος (37′ Σαλιάι), Φώτος (70′ Μερεντίτης), Γεωργακόπουλος, Βυθούλκας, Λιάγκας, Ζιμπέρι, Χατζηλάμπρος, Σαραντίδης, Σέλκα, Λαμτσελάρι (54′ Πόρης).

ΞΑΝΘΗ: Σταθάκης, Πεταλωτής, Παπαδόπουλος, Χασάνογλου, Παπάζογλου, Κώστας, Τσέλα, Καπτέλι (72′ Τσάπαρης), Χατζηχασάνογλου (62′ Ιωσηφίδης), Μελισσόπουλος (89′ Καλογιάννης), Σαμπανίδης.