Νίκη 2-0 της Εθνικής Παίδων (γενν.1997) επί της Ουκρανίας [PHOTOS+VIDEO]

Νικηφόρο με 2-0 ήταν το τελευταίο τεστ της Εθνικής Παίδων Κ17 (γενν. 1997), επί της αντίστοιχης ομάδας της Ουκρανίας, στο Λουτράκι, ενόψει των επίσημων υποχρεώσεών της, που είναι η δεύτερη φάση (elite round) του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2014, που θα διεξαχθεί στην Πάτρα, 25-30 Μαρτίου.

Η ελληνική ομάδα στον τελευταίο της αυτόν αγώνα προετοιμασίας, είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες φάσεις, μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων. Δύο από αυτές έγιναν γκολ, με τον Λάμπρου να σκοράρει με σουτ στο 16′ και τον Γκρόσιο με κεφαλιά στο 30′.

Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο η εθνική ήταν καταιγιστική και λειτουργώντας εξαιρετικά σε όλες οι γραμμές της, απέδωσε πολύ όμορφο ποδόσφαιρο. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, οι Ουκρανοί το γύρισαν στη δύναμη, αλλά οι Έλληνες παίκτες προβάλλοντας πάθος, συνέχισαν να έχουν υπεροχή και ποιότητα.

Φάνηκε ξεκάθαρα ότι το σύνολο των παικτών της Ελληνικής ομάδας βρίσκεται σε πολύ ικανοποιητικό στάδιο, αφού όλοι ανεξαιρέτως οι ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, βγάζοντας ποιότητα και περίσσιο πάθος στο γήπεδο.

Ο αγώνας είχε διάρκεια 80 λεπτά (2Χ40’), όπως ισχύει διεθνώς σε αυτή την ηλικιακή κατηγορία.

Η ανασκόπηση του παιχνιδιού

Πολύς κόσμος στο δημοτικό Στάδιο του Λουτρακίου για να παρακολουθήσει το ματς. Μεταξύ αυτών αρκετοί μάνατζερ και σκάουτερ ομάδων, αλλά και προπονητές. Το παρόν έδωσε και ο ομοσπονδιακός τεχνικός των Νέων Θοδωρής Παχατουρίδης. Άψογη η οργάνωση του φιλικού αυτού διεθνούς αγώνα, από την ΕΠΣ Κορίνθου.

1’ Αρχίζει το ματς

3’ Σουτ του Αγγελόπουλου έξω από την περιοχή, άουτ

5’ Η Εθνική μας έχει αποκτήσει την υπεροχή.

13’ Επικίνδυνη σέντρα από τους Ουκρανούς αποσόβησε τον κίνδυνο ο Γραμματίκας διώχνοντας την τελευταία στιγμή με κεφαλιά.

15’ Εκπληκτική ενέργεια του Μανθάτη από δεξιά, την τελευταία στιγμή έκοψε ο Κράβετς.

16’ ΓΚΟΛ O Λάμπρου έκανε εξαιρετική ενέργεια, όταν παίρνοντας τη μπάλα έξω από την περιοχή πέρασε ανάμεσα από τέσσερις αμυντικούς και κατάφερε με σουτ να την στείλει στα δίκτυα γράφοντας το 1-0.

20’ Η Εθνική μας απόλυτη κυρίαρχος στο παιχνίδι

23’ Μεγάλη ευκαιρία για γκολ για την Ελλάδα, όταν μετά από μακρυνή κάθετη του Πεχλιβανίδη, ο Δημητριάδης βγήκε σε θέση τετατετ, ωστόσο έχασε το κοντρόλ και το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε αμυντικό που πρόλαβε να γυρίσει.

27’ Φάουλ για την Ουκρανία σε επικίνδυνο σημείο, απομάκρυνε με κεφαλιά ο Γραμματίκας.

29’ Τετατετ ο Λάμπρου που πλάσαρε και την τελευταία στιγμή ο τερματοφύλακας των Ουκρανών έδιωξε σε κόρνερ.

30’ ΓΚΟΛ Οι ποδοσφαιριστές της εθνικής μας μετά από κόρνερ, και συνδιασμό Μανθάτη και Δημητριάδη ο τελευταίος έβγαλε γλυκιά σέντρα, μέσα στην περιοχή της Ουκρανίας, στο κεφάλι του Λάμπρου, αυτός γύρισε με κεφαλιά την μπάλα στον Γκρόσιο, ο οποίος με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα, γράφοντας το 2-0.

31’ Κεφαλιά του Λάμπρου στην περιοχή απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Ουκρανών και στη συνέχεια έδιωξε σε κόρνερ αμυντικός.

35’ Πολύ όμορφη φάση για την Ελλάδα. Μετά από μια εξαιρετική σε ταχύτητα και ακρίβεια εναλλαγή της μπάλας “με τη μία”, μεταξύ Γραμματίκα, Αγγελόπουλου, Μανθάτη, ο τελευταίος μεταβίβασε τη μπάλα με συρτή πάσα στον Λάμπρου, ο οποίος σούταρε, αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των Ουκρανών.

39’ Επικίνδυνο σουτ από τους Ουκρανούς, η μπάλα κατέληξε άουτ.

40+1 Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

41’ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Ο ομοσπονδιακός προπονητής Μπάμπης Ζελενίτσας έκανε οκτώ αλλαγές. Παραμένουν από την ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου οι Κατσιμήτρος, Παντεκίδης, Μακροστέργιος.

54’ Παιχνίδι κέντρου με την Εθνική μας να έχει την ελαφρά υπεροχή.

55’ Αλλαγή τερματοφύλακα. Ο Τσέλιος Θ. στη θέση του Κατσιμήτρου.

62’ Όμορφη εκτέλεση φάουλ του Καρβουνίδη, πριν ο Σαλταμάρας την στείλει στα δίκτυα, παρενέβη ο αμυντικός των Ουκρανών και έδιωξε.

63’ Ωραία μεταβίβαση του Μελετλίδη στον Χατζάρα, έδιωξε ο τερματοφύλακας των Ουκρανών.

65’ Όχι καλή μεταβίβαση του Πλέγα για τον Τσέλιο Η., ο οποίος έφευγε με ωραία κίνηση μόνος, παρενέβη ο τερματοφύλακας.

72’ Επίθεση με προυποθέσεις από τους Ουκρανούς, κάθετη στον σέντερ φορ σε θέση τετατετ, άμεση ωστόσο επέμβαση από τον Τσέλιο Θ. χαμηλά, που αποσόβησε τον κίνδυνο.

76’ Ευκαιρία για την Ουκρανία, το σουτ που πραγματοποίησε ο Ουκρανός παίκτης κατέληξε άουτ.

79’ Ο Τσέλιος Η. μπήκε δυνατά σε διεκδίκηση στον αέρα στην περιοχή, αλλά τελευταία στιγμή έδιωξε ο Ουκρανός αμυντικός.

80+4’ Λήξη του αγώνα.

ΕΛΛΑΔΑ: Κατσιμήτρος (55΄ Τσέλιος Θ.), Γραμματίκας (41΄ Στρατήγης), Παντεκίδης, Μακροστέργιος, Πεχλιβανίδης (41΄ Σαλταμάρας), Πατράλης (41΄ Καρβουνίδης), Μανθάτης (41΄ Τσέλιος Η.), Αγγελόπουλος (41΄ Μελετλίδης), Δημητριάδης (41΄ Πλέγας), Γκρόσιος (41΄ Καράκουτης), Λάμπρου (41΄ Χατζάρας)

Ζελενίτσας: «Διαχειριστήκαμε καλά το ματς και δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις για να πετύχουμε περισσότερα γκολ»

«Ήταν το τελευταίο αγωνιστικό τεστ πριν από την elite round και θέλαμε να δούμε την κατάσταση των παιδιών. Η απόδοση της ομάδας είχε κάποιες διακυμάνσεις, όμως αυτό ήταν φυσιολογικό καθώς χρησιμοποιήσαμε δύο διαφορετικές ενδεκάδες. Διαχειριστήκαμε καλά το ματς και δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις για να πετύχουμε περισσότερα γκολ, όμως δεν ήμασταν καλοί στην τελική προσπάθεια. Έχουμε μπροστά μας ένα μήνα για να βελτιωθούν ακόμη περισσότερο οι παίκτες σε ατομικό επίπεδο και φιλοδοξούμε να είμαστε έτοιμοι στα τέλη Μαρτίου για τους επίσημους αγώνες. Τέλος, θέλω να συγχαρώ την τοπική Ένωση για την άψογη οργάνωση του αγώνα και είμαι σίγουρος ότι το ίδιο θα συμβεί και στην Πάτρα. Αποδεικνύεται με αυτό τον τρόπο ότι είμαστε σε θέση να διοργανώνουμε διεθνείς αγώνες με απόλυτη επιτυχία», ήταν το σχόλιο του ομοσπονδιακού προπονητή Μπάμπη Ζελενίτσα.

Φωτορεπορτάζ

Δείτε φωτογραφίες από την αναμέτρηση:

Για το Α’ Μέρος κάντε κλικ εδώ

Για το B’ Μέρος κάντε κλικ εδώ

VIDEO

Δείτε τα στιγμιότυπα και τα γκολ του αγώνα, όπως τα κατέγραψε η κάμερα του football-academies.gr