Κ17: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 2-3

Το τρένο δεν σταματά – Διπλό στο Ρέντη οι Έφηβοι της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα Κ17 που διεξήχθη την Κυριακή το μεσημέρι στο Ρέντη, για την 6η αγωνιστική του 1ου γύρου, του Α’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League.

Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 3-2 και παραμένουν μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά από έξι αναμετρήσεις, 5 βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο Παναθηναϊκό. Οι γηπεδούχοι απ’ την άλλη, ηττήθηκαν σε δεύτερο διαδοχικό ντέρμπι, μετά την ήττα τους από τον Παναθηναϊκό, και μάλιστα και πάλι με το ίδιο σκορ, μένοντας έτσι στο -6 από την πρώτη θέση.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 14′ όταν ο Κακάμης ανέτρεψε τον Μπότο μέσα στην περιοχή και ο Σαρδέλης που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι έκανε το 1-0.

Με την λήξη του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός ισοφάρισε όταν ο Τσερκώνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκοτζαμανίδης πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Βοϊλη ο οποίος με νέα κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 51′. Ο Σαχσανίδης που είχε περάσει ως αλλαγή βγήκε στην αντεπίθεση και με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 85′ όταν σε νέα αντεπίθεση ο Μπότος βγήκε τετ α τετ με τον Νικοπολίδη και πλάσαρε εύστοχα.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει στο 3-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Παπαδόπουλο μετά από ασίστ του Αντωνόπουλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Νικοπολίδης, Κακάμης (76’ Αντωνόπουλος), Γαλούπης (63’ Μαργαρίτης), Παπαδόπουλος, Γκοτζαμανίδης, Νεοφυτίδης, Ντουμάνης (63’ Ζιάκας), Τσερκώνης, Βοΐλης, Κατσούκης (56’ Τσιριγώτης), Σταυρόπουλος (50’ Φυτόπουλος).

ΑΕΚ (Μ. Δήμος): Τάφας, Σταμούλης, Βασιλόπουλος (65’ Λαζάρι), Μπογκντάνι, Κολιμάτσης, Πετρίδης (46’ Σαχσανίδης), Σαρδέλης (46’ Νταούλια), Μπότος, Χριστόπουλος, Τάμπας (46’ Στυλιανόπουλος), Μωραϊτάκης.