Κ20: ΠΑΟΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 4-1 [PHOTOS+VIDEO]

«Κράταγε» …για το τέλος τα γκολ ο ΠΑΟΚ – Αξιόμαχος ο Πανιώνιος, «κλάταρε» στο τέλος  – Καλό παιχνίδι οι Αστράς και Μούτσα – Δύο γκολ ο Ματθαίου

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα Νέων Κ20 του ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 4-1 της αντίστοιχης του Πανιωνίου, στο παιχνίδι που έγινε στο αθλητικό κέντρο Λώλας, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, η Κ20 του ΠΑΟΚ κατάφερε και υπέταξε τον Πανιώνιο, παίρνοντας το τρίποντο. Το πρώτο μέρος δεν είχε καλό ρυθμό, ούτε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με την μπάλα να παίζεται στο κέντρο και τα λάθη να κυριαρχούν και από τις δύο πλευρές.

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχησε να προηγηθεί στο 11′ με ένα εξαιρετικό τελείωμα του Ματθαίου, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως. Το τέμπο αυξήθηκε και οι δύο ομάδες έφταναν με ευκολία απέναντι στους δύο τερματοφύλακες, κάνοντας ένα όμορφο παιχνίδι με καλό ρυθμό, πολλές φάσεις, γκολ και θέαμα.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να δημιουργήσει τρεις καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, όπως το τετ α τετ του Γλυνού στο 55′, αλλά σε όλες τις περιπτώσεις ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Μούτσα, αντέδρασε σωστά.

Ωστόσο στο 64′ ο ΠΑΟΚ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Δούμτσης και Χατζηστραβός άλλαξαν την μπάλα, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα και ο Ματθαίου πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε δέκα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Μερκούρη από το ύψος της μικρής περιοχής που δεν άφησε περιθώρια στον Μούτσα, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Στο 78′ ο Τζοβάρας μετά από ασίστ του Δούμτση με ωραίο πλασέ έκανε το 3-1. Στο 91΄ο δημιουργός ανέλαβε ρόλο εκτελεστή και ο Δούμτσης με άψογο τελείωμα πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την φανέλα της Κ20 του ΠΑΟΚ στο ντεμπούτο του.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στα τελευταία λεπτά ο Δικέφαλος έχασε πολύ μεγάλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, αλλά ο Αστράς βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Μούτσα, Παπαθανασίου, Μίσκοβιτς, Γκιντίδης, Πολύζος, Χατζηδίμπας, Καπρέτσος (46′ Τζοβάρας), Κραγιόπουλος (75′ Μελετίδης), Σταθόπουλος (62′ Δούμτσης), Χατζηστραβός, Ματθαίου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: (Δημήτρης Κοροπούλης): Αστράς, Τσιώλης, Βλάχος, Μητσιογιάννης, Γιαννής, Γκιούσι, Δημητρόπουλος (46′ Γλυνός), Παπανικολάου (70′ Αναστόπουλος), Αντωνακόπουλος, Οικονομίδης (78′ Καραχάνας), Μερκούρης.