Κ20: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3 [PHOTOS]

«Κλείδωσε» τον τίτλο ο Ολυμπιακός – Τους «σκότωσε» ο Καμπετσής – «Ερυθρόλευκο» το αιώνιο ντέρμπι, μέσα στο «Γ. Καλαφάτης» – Άξιζε κάτι παραπάνω ο Παναθηναϊκός του β’ ημιχρόνου – Άτυχος ο Πίσπας

Την 20η νίκη σε 23 ματς πανηγύρισαν οι Νέοι του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησαν με 3-1 των αντίστοιχων του Παναθηναϊκού, στο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου στο προπονητικό κέντρο των πρασίνων  στο Κορωπί, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Τίτλοι τέλους φαίνεται να πέφτουν στο πρωτάθλημα Κ20 της Super League, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση του 3ου συνεχόμενου Πρωταθλήματος, δεδομένου ότι οι ερυθρόλευκοι είναι στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +7 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό (ο οποίος έτρεχε ένα σερί 10 νικών) με 63 βαθμούς έναντι 56 των πρασίνων οι οποίοι έχουν δώσει και έναν αγώνα περισσότερο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε μόλις στο 17΄να προηγείται με 0-2. Δυο γρήγορα γκολ τα οποία κόστισαν στους πράσινους και ήταν καθοριστικά για την εξέλιξη του ματς, καθώς οι παίκτες του τριφυλλιού αναγκάστηκαν να κυνηγούν το σκορ από πολύ νωρίς.

Ωστόσο στην επανάληψη οι παίκτες του Βαγγέλη Σάμιου ισορρόπησαν σταδιακά το παιχνίδι και κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές επιθετικές ενέργειες δείχνοντας ότι δεν υπολείπονται ποιοτικά των αντιπάλων τους. Η ανωτερότητα των παικτών του Παναθηναϊκού σε αυτό το χρονικό διάστημα και οι επίμονες προσπάθειές τους δικαιώθηκαν με τους πράσινους να μειώνουν σε 1-2 στο 74’. Στη συνέχεια το τριφύλλι ήταν αυτό που πίεζε και είχε τις ευκαιρίες για την ισοφάριση. Οι Πειραιώτες ωστόσο με γκολ στο 90’ κλείδωσαν το τρίποντο, πετυχαίνοντας τη δεύτερη φετινή τους νίκη επί του «αιώνιου» αντιπάλου τους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Νίκου Τοπολιάτη, ήταν ο Αργύρης Καμπετσής, ο οποίος σκόραρε δυο φορές μέσα σε ένα τρίλεπτο (14′ και 17′), ενώ ο Πίσπας μείωσε για τους γηπεδούχους στο 74′. Ο Βάρκας όμως έβαλε «ταφόπλακα» στα όποια σχέδια του τριφυλλιού για ισοφάριση, κάνοντας το 1-3 στο 90′.

Τα γκολ

Στο 14′ ο Κουγιός έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Καμπετσής με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Ξενόπουλο γράφοντας το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα (17’) ο Καμπετσής «μύρισε» γκολ και πίεσε τον Ξενόπουλο σε γύρισμα της μπάλας από τον Ζερβόπουλο. Ο πορτιέρο του Παναθηναϊκού δεν έδιωξε τη μπάλα και ο ταλαντούχος φορ του Ολυμπιακού την έκλεψε έξυπνα και την έστειλε από κοντά για δεύτερη φορά στα δίκτυα γράφοντας το 0-2.

Στο 74’ ο Παπανικολάου έκανε ωραία κίνηση από αριστερά, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και έβγαλε ωραία ασίστ στον Πίσπα, ο οποίος πλάσαρε σωστά με τη μία, μειώνοντας σε 1-2.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 90′ όπου ο Ολυμπιακός «σφράγισε» τη νίκη. Ο Φουάσης σέντραρε και ο Βάρκας με προβολή μέσα στην μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Άτυχος ο Πίσπας, χάνει την Εθνική – Στη θέση του ο Μπουζούκης

Έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, Σωτήρης Πίσπας, ένιωσε ενόχληση στον δικέφαλο και ζήτησε αλλαγή. Μετά τη λήξη του αγώνα διαγνώστηκε η σοβαρότητα του τραυματισμού, πράγμα που καθιστούσε αδύνατη τη συμμετοχή του στην αποστολή της Εθνικής U19, η αποστολή της οποίας αναχωρεί τη Δευτέρα το πρωί για Ολλανδία για να συμμετάσχει στην Elite Round του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος U19.

Στη θέση του κλήθηκε ο επιτελικός μέσος του τριφυλλιού, Γιάννης Μπουζούκης, ο οποίος θα είναι ο αντικαταστάτης του Πίσπα στην Εθνική U19.

Πολλές παρουσίες

Στο Κορωπί βρέθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Βασίλης Βούζας, όπως και του Παναθηναϊκού Μαρίνος Ουζουνίδης. Στις εξέδρες ήταν και οι Γιάννης Γκούμας, Σπύρος Λιβαθηνός, Νίκος Λυμπερόπουλος, Τάκης Φύσσας, Κυριάκος Καραταΐδης, Σπύρος Μαραγκός και Στράτος Αποστολάκης.

Δηλώσεις

Μετά από το τέλος του αγώνα ο προπονητής της Κ20 του Ολυμπιακού Νίκος Τοπολιάτης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Πέτυχαν τη νίκη μέσα σε μια δύσκολη έδρα και κόντρα σε μια ομάδα που είναι στη δεύτερη θέση. Έπαιξαν έξυπνα, ακολούθησαν το πλάνο που είχαμε σχεδιάσει και έδειξαν ότι είναι καλύτεροι. Είμαστε ευχαριστημένοι για τη νίκη, για την απόδοση αλλά και για την αντίδραση της ομάδας, μετά από το 1-2. Αντιδράσαμε σωστά πετύχαμε και άλλο ένα γκολ και τελειώσαμε το παιχνίδι. Στόχος μας στον Ολυμπιακό είναι η διαρκής εξέλιξη των ποδοσφαιριστών και αυτό νομίζω όλοι μαζί το καταφέρνουμε. Η δουλειά δεν σταματάει ποτέ. Μπράβο και πάλι στα παιδιά για την προσπάθεια τους. Το πρωτάθλημα φυσικά ακόμη δεν έχει τελειώσει. Παλεύουμε κάθε παιχνίδι. Αυτή ειναι η φιλοσοφία του Ολυμπιακού».

Ο αρχηγός της ομάδας του Ολυμπιακού Κώστας Μεγαρίτης σημείωσε: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη. Ο Παναθηναϊκός μας κυνηγούσε και ήθελε τη νίκη για να φτάσει πιο κοντά. Εμείς όμως δείξαμε ότι το θέλαμε πιο πολύ το παιχνίδι και το πήραμε. Τα παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό είναι πάντα ιδιαίτερα. Αυτή η νίκη ήταν νίκη ψυχολογίας αλλά και ουσίας. Ακολουθήσαμε το πλάνο μας, είχαμε σοβαρότητα στο παιχνίδι μας και κυριαρχήσαμε στο μεγαλύτερο μέρος του. Πετύχαμε τον στόχο μας αλλά έχουμε ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μας».

Ο προπονητής της Κ20 του Παναθηναϊκού, Βαγγέλης Σάμιος, δήλωσε: “Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε δύο πρόσωπα σε αυτό το ματς. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά νευρικοί χωρίς λόγο και δώσαμε στον αντίπαλο αρκετό χώρο στο γήπεδο. Στα αποδυτήρια μιλήσαμε στα παιδιά και είπαμε ότι είμαστε πολύ καλύτερη ομάδα και νομίζω ότι αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε τον αντίπαλό μας στο μισό γήπεδο και αν ήμασταν πιο τυχεροί θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει το 2-2 και το 3-2. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών, ιδιαίτερα από την εικόνα τους στο δεύτερο ημίχρονο”. Όταν ρωτήθηκε για το αν υπάρχουν, κάποιες ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου είπε: “Σίγουρα τα περιθώρια έχουν μικρύνει για τον τίτλο, αλλά έχουμε πει στον Παναθηναϊκό ότι όταν βρίσκεσαι στην εκπαίδευση ο τίτλος έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Αυτό που θέλουμε είναι να εκπαιδεύσουμε τους ποδοσφαιριστές σωστά και πιστεύω ότι η φετινή πορεία της Κ20 του Παναθηναϊκού είναι πετυχημένη, γιατί έχουμε δώσει ποδοσφαιριστές στην πρώτη ομάδα”.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξενόπουλος, Ξηρός (59′ Βαλμάς), Μαυρομάτης, Ζερβόπουλος, Ντόκο, Μίγγος, Παπανικολάου, Αγγελόπουλος, Πίσπας (84′ λ. τρ. Δημήτρουλας), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (77′ λ. τρ. Κουντουριώτης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Κούγιος (77′ Χατζηϊωαννίδης), Φουάσης, Νικολάου, Τόλι, Λάμπρου (69′ Πέϊος), Βάρκας, Ξενιτίδης (88′ Πλέγας), Καμπετσής, Μεγαρίτης, Βρουσάι.