Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Ομάδες K15 - Κ17 - Κ20 Κ20: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ 2-0 [PHOTOS+VIDEO]

Κ20: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ 2-0 [PHOTOS+VIDEO]

PDFΕκτύπωσηE-mail

b_280_280_16777215_0___images_stories1_016-dxeimonas_img_4302a_resize.jpg«Καθάρισαν» οι διχίλιαροι – Άνοιξε λογαριασμό και στην Κ20 ο Εμμανουηλίδης – Καλή εμφάνιση η Κέρκυρα

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η ομάδα Νέων Κ20 του Παναθηναϊκού επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας στο «Γ. Καλαφάτης», με 2-0 της αντίστοιχης της Κέρκυρας, στο μοναδικό παιχνίδι, που διεξήχθη για τη 2η αγωνιστική, του πρωταθλήματος Κ20 της Super League.

Με έξτρα ενίσχυση με τρείς παίκτες από τους Εφήβους (γενν. Το 2000), με τον έναν εξ αυτών τον Εμμανουηλίδη στο βασικό σχήμα και τους άλλους δύο (Σέχου, Καλομοίρης), να μπαίνουν ως αλλαγή, το τριφύλλι είχε την υπεροχή σε όλο το ματς και πήρε το τρίποντο κόντρα στη μαχητική Κέρκυρα, η οποία έκανε γενικά καλή εμφάνιση, ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος.

Τρία παιχνίδια είχαν να σκοράρουν οι Νέοι του τριφυλλιού και τη λύση για γκολ, έδωσαν δύο παίκτες της Κ17. Ο πρώτος σκόρερ των Εφήβων, ο Εμμανουηλίδης, άνοιξε λογαριασμό και στους Νέους, αφού ήταν αυτός που έκανε το 1-0, ενώ ο Σέχου ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγώνα ήταν αυτός που διπλασίασε το σκορ για τους πράσινους.

Χαρακτηριστικό του ματς, πέραν ότι τα γκολ τα σημείωσαν οι δύο διχίλιαροι παίκτες, ήταν το πολύ κρύο που επικρατούσε, το οποίο σε συνδυασμό με τον σφοδρό αέρα, δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών. Ωστόσο οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, προσπάθησαν και έδωσαν το καλύτερο δυνατόν.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Σάμιου, άνοιξαν το σκορ μόλις  στο 12’ όταν μετά από μπαλιά λόμπα του Μπουζούκη, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, πέρασε δίπλα από τον εξερχόμενο τερματοφύλακα της Κέρκυρας, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε έξυπνα ο Εμμανουηλίδης και σε κενό τέρμα την έσπρωξε στα δίκτυα γράφοντας το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την πίεση και είχε αρκετές καλές στιγμές στο πρώτο μέρος να διπλασιάσει τα τέρματά του. Σε μια απ’ αυτές στο 32’ ο Παπανικολάου με σουτ σημείωσε γκολ, αλλά η τροχιά της μπάλας που κτύπησε στο εσωτερικό σίδερο της εστίας και επανήλθε στον αγωνιστικό χώρο, παραπλάνησε διαιτητή και επόπτη που έδειξαν «παίζεται».

Στην επανάληψη η Κέρκυρα ανέβασε την απόδοσή της, και στο 52’ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Γκερέκος από το ημικύκλιο της περιοχής επιχείρησε σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Ξενόπουλου.

Στο 67’ ο Σέχου εισήλθε στο ματς στη θέση του Ξεπαπαδάκη και ένα λεπτό αργότερα (68’) ο φορ των Εφήβων του τριφυλλιού, πήρε όμορφη ασίστ από τον Θεοχάρη στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η Κέρκυρα είχε δύο ευκαιρίες στη συνέχεια να μειώσει το σκορ. Η πρώτη στο 75’ όταν ο Ζαϊμάι σε τετατετ νικήθηκε από τον Ξενόπουλο και η δεύτερη στο 87’ όταν ο Μίσκου εκμεταλλευόμενος τον αέρα, πήγε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ , αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν τόσο ο τεχνικός διευθυντής της πρώτης ομάδας του Παναθηναϊκού, Νίκος Λυμπερόπουλος, όσο και ο τεχνικός διευθυντής της Ακαδημίας Τάκης Φύσσας. Επίσης στο "Γ. Καλαφάτης" ήταν και οι προπονητές της Ακαδημίας, Κώστας Ταράσης, Άρης Κυριαζής και Σωτήρης Συλαϊδόπουλος, ο επικεφαλής των σκάουτερ του τριφυλλιού Δημήτρης Μάρκος, αλλά και ο Χουάν Ραμόν Ρότσα με το Νίκο Πατσιαβούρα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Σάμιος): Ξενόπουλος, Βαλμάς, Ντόκο, Τριανταφυλλόπουλος, Ζερβόπουλος, Θεοχάρης, Παπανικολάου, Αγγελόπουλος (84’ Μανιδάκης Γ.), Εμμανουηλίδης, Μπουζούκης (84’ Καλομοίρης ), Ξεπαπαδάκης (67’ Σέχου).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Κωνσταντίνος Χριστοφοράκης): Λαδάς, Τρεπεκλής, Τζατζανάς (72’ Γραμμένος), Γκίτσης, Ματσοβίλα, Κοσκινάς, Τσάνης Ν. (62’ Λάμπογλου), Βασιλάκης Γ., Ζαϊμάι, Γεωργόπουλος (34’ λ.τρ. Γκερέκος), Μίσκου.